Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

79 let od atentátu parašutistů na Heydricha: Místo hrdinského činu obrazem

79 let od atentátu parašutistů na Heydricha: Místo hrdinského činu obrazem
Zdroj: eXtra.cz, Profimedia.cz
+ Dalších 33 fotografií
výročí

Psala se středa 27. května 1942 a válečnou Prahou se rozhostil klid před bouří. Gabčík a Kubiš za podpory československého odboje vyrazili do Libně. Tam si počkali na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jemuž se tehdy neříkalo jinak než pražský řezník. Přestože nacistický tyran podlehl zraněním až v nemocnici, byl atentát jedním z nejdůležitějších milníků nejkrvavějšího konfliktu v historii lidstva. Hrdinství parašutistů připomíná v místě útoku památník, okolí se ale kompletně proměnilo.

Po měsících tvrdého výcviku pronikli vojáci Jozef Gabčík a Jan Kubiš do nacisty ovládaného Protektorátu Čechy a Morava. Úkol zněl jasně: zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který do země přinesl teror a ještě větší strach.

Na přípravě atentátu se podílely desítky lidí z československého odboje. Jejich úsilí směřovalo k datu 27. května 1942, které se navždy zapsalo do světových dějin.

Pro útok na Heydrichův automobil vojáci zvolili zatáčku u Vychovatelny v pražské Libni. Vůz s protektorem tam totiž musel zpomalit, pro parašutisty tak šlo o výhodné místo.

V dopoledních hodinách už byli všichni na značkách a auto s Heydrichem se blížilo. Jenomže Gabčíkovi se před vozem zasekl samopal, akci tak musel hozením granátu dokončit Kubiš. Oba z místa utekli a ukryli se v kostele Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Nacisté je ale našli a strhla se několikahodinová přestřelka. Gabčík se zastřelil, Kubiš upadl po výbuchu granátu do bezvědomí. Na následky vykrvácení zemřel v lazaretu jednotek SS v Podolí.

Smrt tyrana

Reinhard Heydrich po útoku z 27. května skončil v nemocnici. Týden nato podlehl infekci z utrpěných zranění. V okupované zemi nastalo ještě větší peklo. Probíhaly popravy těch, kteří parašutistům pomáhali. Nacisté se pomstili rovněž vyhlazením Lidic a Ležáků.

Šlo však o jeden z nejdůležitějších mezníků druhé světové války. Operaci Anthropoid v místech atentátu připomíná památník. Okolí se za 78 let zásadně proměnilo, ale historickou paměť z něj nic vymazat nemůže.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy