Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

77 let od úmrtí diktátora Třetí říše: Zrůdný německý Jekyll a Hyde očima psychologů

Osvětim, druhá světová válka. Arbeit Macht Frei
Zdroj: Pixabay.com
+ Další 2 fotografie
vůdce

Dnes je to přesně 77 let od okamžiku, kdy si rozhodl vzít život zrůdný Adolf Hitler (†56). Má na svědomí jedny z nejděsivějších zločinů proti lidskosti a dodnes řadu lidí jen pohled na něj děsí. Občas si pokládají otázku, zda to měl vůdce Třetí říše v hlavě v pořádku. Podle několika psychologických posudků šlo o reálného Jekylla a Hydea.

Německý nacistický vůdce Adolf Hitler se narodil 20. dubna 1889 v rakouském městě Braunau am Inn. Hitler pocházel z rodiny rakouského celního úředníka. Zatímco matku miloval, despotického otce, který trávil čas po hospodách, nenáviděl. Šlo o typický případ oidipovského komplexu. Táty se bál, ale zároveň na něj žárlil, protože měl sexuální vztah s jeho matkou, proto ho musel zlikvidovat.

V roce 1913 se budoucí Vůdce přesunul z Vídně do Mnichova a po vypuknutí první světové války se přihlásil do zbraně. V průběhu války obdržel válečné vyznamenání, ale dál než na desátníka to nedotáhl. "Ti, kdo ho poznali po válce, hovořili o jeho nedostatečné osobní hygieně. Měl zkažené zuby a dlouhé špinavé nehty," stojí v knize Hitler: Psychiatrické posudky - Vůdcovo šílenství od Nigela Cawthornea.

V roce 1919 vstoupil do malé nacistické strany, kterou brzy poté začal vést. Díky charismatickému řečnictví a přesvědčovacím schopnostem dokázal zmnohonásobit počet členů. Vedl nezdařený mnichovský puč 8. a 9. listopadu 1923, po němž byl sice odsouzen do vězení, kde setrval přes rok, avšak soudní proces využil k dalšímu zvýšení své popularity a ve vězení napsal své hlavní dílo Mein Kampf. O několik let později se stal říšským kancléřem a dotáhl to až na rozpínavého diktátora.

Psychologie diktátora

Hitler se nesetkával pouze s politiky. Své osobní dojmy ze setkání s Vůdcem sepsala i novinářka Dorothy Thompsonová v roce 1931. "Je neforemný, skoro bez tváře, muž, jehož vzezření je jako karikatura, muž, který jako by neměl kosti. Je rozporuplný, chorobně vyhlížející a výřečný. Je skutečným prototypem malého muže," napsala tehdy. Tuto pasáž uveřejnil i server Mental Floss.

Sám Vůdce se stal objektem několika psychologických zkoumání. "Čtyři psychoanalytici se shodli na tom, že Hitler byl hysterik na pomezí schizofrenie, a nikoli paranoik, jak se tvrdilo. Jednou se rozplakal nad smrtí kanárka a trávil večery sledováním filmů, podruhé zase křičel na ulici, že budou padat hlavy. Dokázal nařídit smrt stovek lidí včetně svých nejlepších přátel. Takové rozštěpení na Jekylla a Hyda je společné pro hysteriky a psychopaty," píše William Langer v knize The Mind of Adolf Hitler: The Secret Wartime Report.

Rozštěpená osobnost byla zřetelná i z jeho pohledu. Jednou byly jeho oči něžné, pak se v nich však zablesklo a jemnost se změnila v krutost. Řada psychologů zkoumala i Hitlerovu řeč těla. A na co přišli? "Hitler měl ženskou chůzi (pokud se nejednalo o vojenskou akci na veřejnosti), zženštilá gesta rukou – zvláštní, nešikovná a neelegantní gesta," napsal harvardský psycholog Henry A. Murray pro Úřad strategické služby v roce 1943.

Sexuální perverze

Zajímavosti o Hitlerovi

Hitler trpěl chronickou plynatostí a bral 28 různých léků, aby se jí zbavil.

Hitler vedl první protikuřáckou kampaň v moderní historii.

Hitler byl vegetarián a bojoval za práva zvířat. Miloval sladké.

Kvůli vrozené vadě měl jen jedno varle. Údajně měl i extrémně malý penis.

Hitler byl v roce 1939 nominován na Nobelovu cenu.

Hitler měl chorobný strach z otravy a neustále si myl ruce.

Hitler si liboval ve striptýzu a pozorování nahých tanečnic.

Hitlera často trápily noční můry a trpěl depresemi.

Hitler nebyl žádný Don Juan. Jeho zájem o ženy byl téměř nulový, což vedlo k domněnkám, že je buď homosexuál, nebo ve válce utrpěl zranění genitálií. Příčinou jeho asexuality mohl být ale jeho chorobný strach ze syfilidy nebo jeho podivné choutky: sexuální uspokojení totiž nacházel v situaci, kdy na něj žena močí a kálí.

Objektem jeho touhy se stala i dcera jeho nevlastní sestry. Zrůdný strýček krásnou Geli Raubal nutil, aby se na něm vyměšovala, ačkoli jí to nebylo po chuti. Geli byla největší láskou Hitlerova života, pokud nepočítáme Vůdcovu matku, uvedl server dotyk.cz. Temperamentní dívka se dožila pouhých 23 let. Její mrtvé tělo našli vedle pohozené Hitlerovy pistole. NIkdo už asi nezjistí, zda Adolf svou milenku zabil, nebo jestli Geli spáchala sebevraždu.

Jeho manželka Eva Braun (†33) si s ním po intimní stránce prý moc neužila. Údajně s ní byl schopný mít sex jen v oblečení a ke skutečnému styku prý docházelo jen sporadicky. Svého psa miloval víc než ji. Bezcitný diktátor nakonec zemřel vlastní rukou 30. dubna v bunkru nacistických pohlavárů v Berlíně.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy