Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

76 let od atentátu na říšského protektora: Česko si připomíná výročí dne, kdy Gabčík s Kubišem zaútočili na Heydricha

Dnes si připomínáme výročí útoku na zastupujícího říšského
protektora Reinharda Heydricha.
Zdroj: Facebook/Druhá světová válka
+ Další 4 fotografie
Právě dnes uplyne 76 let od momentu, kdy vojáci Jozef Gabčík a Jan Kubiš provedli atentát na Reinharda Heydricha. Akce namířená proti třetímu nejvyššímu představiteli třetí říše představovala největší úspěch československého odboje vůči okupantům. Operace nesoucí název Anthropoid je dodnes celoevropsky ojedinělým fenoménem.

Datum 27. května 1942 se zapsalo do dějin. Kolem půl jedenácté dopoledne tehdy zaútočili dva vojáci československého zahraničního odboje – Jan Kubiš a Jozef Gabčík – v Kobylisích na právě projíždějící vůz, v němž seděl zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich.

Heydrich vystřídal ve funkci Konstantina von Neuratha a s ním přišel do protektorátu tvrdý řád, který měl zamezit vzrůstajícím aktivitám českého domácího odboje. Heydrich s sebou přinesl období strachu a teroru. Vše se vyhrotilo poté, co po zatčení předsedy protektorátní vlády Aloise Eliáše byli popraveni vedoucí činitelé odbojové organizace Obrana národa. Ve Velké Británii se následně uskutečnila porada českých zpravodajců, na níž se rozhodlo o provedení odvetné akce.

Operace nesla krycí název Anthropoid a jejím cílem měl být K. H. Frank nebo Heydrich. Akci měli uskutečnit Gabčík s Kubišem, kteří byli v civilu vysazeni padákem na okupované území v prosinci roku 1941 – jenže na špatné místo. Původní plán byl ten, že seskočí u Plzně, ale skončili u Nehvizd. Ukrytý materiál tak museli postupně přenášet do Prahy.

Vojáci probírali možnosti atentátu a nakonec se rozhodli pro útok na Heydrichův automobil v zatáčce u Vychovatelny v Praze. Tam musel vůz s protektorem zpomalit, šlo tedy o výhodné místo.

K samotné akci došlo 27. května v dopoledních hodinách. Když se Gabčík přiblížil k Heydrichovi, jeho samopal se zasekl a akci musel zásahem bomby dokončit Kubiš. Z místa se oběma výsadkářům podařilo utéct a skrýt se v kostele Cyrila a Metoděje na Karlově náměstí. Místo jejich úkrytu ale bylo brzy prozrazeno a po několikahodinovém útoku, kterému museli čelit, se nakonec Gabčík rozhodl zastřelit. Jan Kubiš po výbuchu granátu upadl do bezvědomí a na následky vykrvácení zemřel až v lazaretu SS v Podolí.

Reinhard Heydrich útok z 27. května přežil, ale o týden později podlehl infekci z utrpěných zranění. Následovala vlna poprav těch, kteří českým vojákům pomáhali, a jako nacistická odplata následovalo vyhlazení Lidic a Ležáků.

Související články

Další články