Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott leukemie StarDance 2019 Nemoci z lásky Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

70 let od zvolení Gottwalda prezidentem: Zarputilého komunistu zruinoval alkohol a syfilis

Přesně před sedmdesáti lety byl prezidentem Československa zvolen Klement
Gottwald.
+ Další 3 fotografie
Klement Gottwald, od jehož jmenování prezidentem dnes uplyne sedmdesát let, je symbolem komunistické diktatury. Jeho jméno je rovněž spjato s mnoha politickými vraždami, jež za svůj život odsouhlasil. Ze strachu a nejistoty, co jej čeká, sahal čím dál častěji po alkoholu, na kterém si vypěstoval silnou závislost.

Klement Gottwald, prezident hospodář, jak si rád nechával říkat, byl nemanželským dítětem Marie Gottwaldové, která pracovala jako zemědělská dělnice. Vyučil se truhlářem a postupně se mu zalíbila politika.

Zprvu se účastnil činnosti sociálnědemokra­tické mládeže, později podlehl myšlenkám komunismu. Během politického života pochopil, že je důležité prosazovat promoskevskou opozici a blahořečit Sovětský svaz, do kterého před válkou také emigroval a kde začal promýšlet pozdější převzetí moci v Československu.

Plány se mu daří, 14. června 1948 se po abdikaci Edvarda Beneše stává prezidentem. Během jeho vlády dochází k mnoha vykonstruovaným politickým procesům a je rozpoután politický teror. Gottwald se ze strachu o život čím dál častěji uchyluje k pravidelným dávkám alkoholu. Ve značně podnapilém stavu poté několikrát vystupuje i se svými projevy na veřejnosti.

Od mládí navíc trpí syfilitidou, kterou se snaží celý život tajit. Rád navštěvuje prostitutky, vždyť i jeho manželka Marta toto řemeslo provozovala. Gottwald byl jedním z jejích zákazníků a ačkoliv před ní častokrát prchal, nakonec se stala jeho ženou.

Důsledky neléčené syfilitidy – především pak výduť srdeční chlopně – mu objevili v nemocnici. Choroba byla zřejmě příčinou výdutě srdeční aorty, na jejíž následky 14. března 1953 zemřel.

Mohlo by vás zajímat

Další články