Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

70 let od Vítězného února. Připomeňte si dobu, kdy komunisté převzali moc v Československu

Klement Gottwald oznamuje vítězství. Vpravo od něho jsou Václav Kopecký,
Zdeněk Nejedlý a Viliam Široký.
Zdroj: minulost.cz
+ Další fotografie
„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky...“ Není snad nikdo, kdo by neznal začátek slavného projevu Klementa Gottwalda, který pronesl 25. února 1948 na Václavském náměstí.

Slavný byl tento projev především kvůli komunistické propagandě, která na tzv. Vítězný únor nedala dopustit. Pro většinu obyvatel ale právě 25. února přesně před sedmdesáti lety skončila svoboda, která vydržela v tehdejším Československu pouhé tři roky od konce 2. světové války. Totalitní režim trval v naší zemi dlouhých 41 let.

Tehdejší voliči, po právě skončivší válce plni levicových ideálů, dobrovolně zvolili komunistickou stranu jako tu, která má vládnout. Nikomu tehdy nedošlo, že komunisté chtějí vládnout celé zemi úplně sami, a že pouze čekají na první příležitost, jak se k absolutní moci dostat.

K tomu nakonec došlo právě během února roku 1948. Zcela legální cestou tehdy komunistická strana získala veškerou moc v zemi pro sebe. Protestní demise nekomunistických ministrů místo předčasných voleb skončila po velkém nátlaku z tehdejšího Sovětského svazu vládou složenou pouze z komunistů.

Na dobové snímky se podívejte do naší fotogalerie.

Související články

Další články