Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

70 let od ostudné vraždy Milady Horákové: Pietu za ni budou promítat na sídlo komunistů

70 let od ostudné vraždy Milady Horákové: Pietu za ni budou promítat na sídlo komunistů
Zdroj: YouTube
+ Další fotografie
výročí
K 70. výročí komunistické justiční vraždy Milady Horákové se v noci na sobotu promítne její portrét. Pietní akce se uskuteční u budovy sídla Komunistické strany Čech a Moravy v ulici Politických vězňů v Praze. Pořadatelé tak chtějí připomenout události během minulého režimu. Projekce bude probíhat od dnešní půlnoci do sobotního rána.

Na budovu sídla Komunistické strany Čech a Moravy v ulici Politických vězňů v Praze bude tuto sobotu v pozdních nočních a brzkých ranních hodinách promítnut portrét Milady Horákové jako připomínka faktu, že byla komunisty zavražděna. Projekce bude probíhat v době, kdy se Milada Horáková připravovala na vynesený rozsudek smrti, psala poslední dopis svým nejbližším a symbolicky také v čase, kdy byla komunisty brutálním způsobem oběšena. Od justiční vraždy Milady Horákové uplynulo letos přesně 70 let.

"Projekce bude probíhat přibližně od půlnoci a bude časově přizpůsobena faktu, že kolem půl šesté ráno byl rozsudek smrti vykonán. Chceme touto pokojenou pietní akcí připomenout, čeho se dopouštěli komunisté během minulého režimu a zároveň tak osvěžit paměť našeho národa, abychom na tyto skutečnosti nezapomínali," vysvětlil autor myšlenky této akce Jaroslav Kysilko, který ji zároveň financuje. Myšlenka vznikla spontánně na základě diskuze na sociálních sítích a není organizována ani financována žádnou z politických stran.

Proces s Miladou Horákovou a s jejími dvanácti kolegy začal 31. května 1950 a byl zinscenován jako veřejný politický proces. Trval osm dní a na jeho konci byla Milada Horáková se svými třemi kolegy odsouzena k trestu smrti oběšením. Proti rozsudku protestovali britská vláda, Winston Churchill, Albert Einstein, arcibiskup z Canterbury i paní Eleonor Rooseveltová. Prezident Gottwald žádnou přímluvu nevyslyšel a poprava byla vykonána 27. června 1950. Milada Horáková byla oběšena na dvoře pankrácké věznice v 5:35 jako poslední ze čtyř odsouzených a podle posledních studií byla zabita zvláště brutálním způsobem, když ji kat na primitivním zařízení škrtil dlouhých 15 minut.

ČTĚTE TAKÉ:

Od zahájení procesu s Miladou Horákovou uběhlo 70 let: Ze vzpomínek její dcery mrazí

Zuzana Čaputová vyznamenala Miladu Horákovou: Zavražděné političce udělila nejvyšší státní řád

70 let od zatčení statečné Milady Horákové: Takhle si pro ni přišli agenti StB

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy