Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

7 zajímavostí o Nemocnici na kraji města! Víte, kdo skutečně zabil doktora Sovu?

Doktor Štrosmajer byl jednou z nejoblíbenějších postav celého seriálu.
Zdroj: fac
Nemocnice na kraji města byla pravděpodobně nejoblíbenější televizní sérií, která kdy v Československu vznikla. Přesto existuje mnoho zajímavostí o jejím vzniku, které se diváci nikdy nedozvěděli. My vám nyní přinášíme 7 z nich.

1. Jak to bylo ve skutečnosti s doktorem Sovou?

Roli oblíbeného lékaře neměl původně vůbec dostat Ladislav Chudík (†91). Měl ho hrát Karel Höger (†67). Jenže ten po půl roce natáčení tragicky zemřel na infarkt. Tak tvrdě na něj dolehlo, že byla Vlasta Fabiánová donucena k odchodu z Národního divadla.

2. Druhou sérii zaplatili Němci

Sedmidílné pokračování úspěšného seriálu iniciovala a zaplatila německá televize. Díky tomu tak v seriálu nemusela být oslavována KSČ.

3. Pro Rusko až moc dobrá

Nemocnice na kraji města byla úspěšně vysílána v mnoha zemích včetně např. i Kuby. Do Ruska ale neprorazila. Byla odmítnuta s tím, že by nikdo nemohl uvěřit, že taková nemocnice existuje.

4. Nemocnice se netočila v nemocnici

Původně se sice počítalo s tím, že celý seriál vznikne autenticky přímo ve zdravotnických zařízeních, jenže hned první týdny natáčení ukázaly, že je Mostecká nemocnice přítomností štábu až příliš zatěžována. Zbytek se tak natočil ve studiích na Barrandově.

5. Některé postavy byly psány podle skutečných

Jaroslav Dietl (†56) našel inspiraci pro doktora Štrosmajera během vlastního pobytu v nemocnici. V mládí měl totiž problémy s kyčelním kloubem a ošetřoval ho právě takový svérázný lékař. Pro roli Elišky Balzerové (Alžběta) se pak inspiroval přímo u své ženy Magdalény.

6. Jana Štěpánková se dodnes se svou předlohou vídá

I anestezioložka Dana Králová byla hrána podle reálné lékařky. Herečka Jana Štěpánková (81) se s ortopedkou, která ji inspirovala, dodnes vídá.

7. V seriálu se měla objevit i Libuše Šafránková

Eliška Balzerová měla původně hrát milenku doktora Blažeje Inu. Tím pádem se pro roli Alžběty Čeňkové počítalo s Libuší Šafránkovou (62). Režisér si ale vše na poslední chvíli rozmyslel a Šafránková se tak objevila až v pokračování seriálu Nemocnice: Nové osudy.

Související články

Další články