Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

7 vrcholů a pádů Vladimíra Růžičky: Hokejový trenér slaví 57. narozeniny

Růžička nejprve čelil útoku Palaščáka, který je podle náznaků spjat se současným vedením Slavie, což ta popírá. Pak přišel útok dalšího tatínka, falzifikátora Ptáčníka, tentokrát na holejový Chomutov, kde Růžička pracuje aktuálně.
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
Hokejová legenda
Jedna z nejvýraznějších osobností českého hokeje Vladimír Růžička dnes slaví 57. narozeniny. Bývalý vynikající útočník a nyní trenér má za sebou bohatou kariéru plnou hokejových úspěchů, ale i pádů. Přečtěte si o nejvýraznějších momentech Růžičkova života.

Mostecký rodák se už odmala profiloval jako výborný hokejista. V roce 1979 v pouhých šestnácti letech nastoupil v dresu litvínovského HC Chemopetrol k prvnímu zápasu extraligy, ve kterém se uvedl svým prvním gólem v seniorské soutěži. Od té doby nabrala kariéra šikovného útočníka rychlý vzestup. V extralize Vladimír Růžička naprosto dominoval, což mu v letech 1986 a 1988 přineslo ocenění Zlatá hokejka, které se v té době udělovalo nejlepšímu hokejistovi Československa. Úspěchy slavil i v reprezentaci, kdy v roce 1985 vyhrál s týmem zlatou medaili na mistrovství světa v Praze. Už tehdy po něm pomrkávala slavná NHL, Růžička ale odmítl emigrovat.

Vyzkoušel si i NHL

Do nejlepší soutěže světa se ale nakonec přeci jen podíval. Po absolvování povinné vojenské služby odešel Růžička v roce 1989 do klubu Edmonton Oilers. "Ocitl jsem se v nejlepší soutěži na světě a ještě navíc v Edmontonu, kde jsou lidé hokejem posedlí stejně jako jinde v Kanadě. Překvapilo mě, jak tam všechno funguje a jak se tam hokej hraje," řekl Růžička pro web edmontonoilers.cz. Stal se tak vůbec prvním hokejistou, který odešel hrát do zámoří po sametové revoluci. V NHL si kromě Olejářů zahrál i za Boston Bruins nebo Ottawu Senators. Přestože si v lize nevedl špatně, opustil ji v roce 1994, aby podepsal hráčskou smlouvu v pražské Slavii.

Nagano vrcholem kariéry

Už jako hráč Slavie se Růžička zúčastnil pravděpodobně největšího momentu v historii českého hokeje. V roce 1998 vedl reprezentační tým na olympiádě v Naganu jako kapitán. Šlo tehdy o první hry, kvůli kterým byla přerušena NHL a mohli se jich tak zúčastnit nejlepší hráči z celého světa. I proto byl olympijský hokejový turnaj považován za turnaj století a Češi v něm byli pasováni na outsidery. Přesto český tým vedený trenérem Ivanem Hlinkou turnaj po legendárních výkonech opanoval a právě Růžička k tomu výrazně přispěl svými vůdčími schopnostmi.

Slavia byla srdcovkou

Růžička jako zlatý medailista z Nagana ukončil svou hráčskou kariéru v roce 2020 ve Slavii, kde ale okamžitě nastoupil do pozice hlavního trenéra. S pražským klubem následně spojil svou kariéru na čtrnáct let a za tuto dobu získal se Slavií i dva tituly.

Úspěch slavil i s nároďákem

Během působení ve Slavii se Růžička stal hned třikrát trenérem české mužské reprezentace. Pravidlem se mu stalo, že své dvouleté angažmá vždy zakončil titulem mistra světa, ať už v roce 2005, nebo v roce 2010. Podobně to plánoval, když se upsal Českému svazu ledního hokeje jako trenér nároďáku v roce 2014. Jeho zatím poslední působení na reprezentační střídačce ale nakonec skončilo ostudou.

Kauza pokazila trenérovu pověst

V roce 2015 totiž Růžička odstoupil z funkce trenéra národního týmu kvůli obvinění z korupce. To se na Růžičku vzneslo po zveřejnění videonahrávek, kde jako tehdejší trenér Slavie měl vzít 2x úplatek 250 tisíc. Růžička tvrdil, že mělo jít o sponzorský dar, nakonec byl ale v roce 2016 uznán vinným ze zpronevěry. "Je smutné, že se legenda hokeje Vladimír Růžička dostal do takové situace," okomentovala situaci pro iDnes.cz soudkyně Eva Burianová. Slavný trenér tak musel zaplatit pokutu 400 tisíc, navíc přišel o dobrou reputaci.

Smrt manželky byla ránou

To ale nebyl jediná rána, která ho v roce 2016 čekala. Ta pravděpodobně největší přišla v podobě úmrtí jeho dlouholeté ženy Evy, kterou znal od základní školy. Manželka, která byla oporou nejen Růžičkovi, ale i třeba týmu Slavie, pro který pravidelně pekla, podlehla těžké nemoci. "Bez Evy bych nikdy nebyl tam, kde jsem. Vždycky se starala o zázemí a o děti," přiznal Růžička pro Blesk.cz.

Vztahy v rodině nejsou nejlepší

Necelý měsíc po smrti Evy si ale Růžička našel novou partnerku. Tou byla striptérka Marie Pavlovská, která byla rozbuškou mezi Růžičkou a jeho synem Vladimírem. Ten údajně měl říct svému otci: "Zvu tě na svatbu, ale přijeď bez té své kopretinky." Táta na veselku svého syna nakonec nedorazil, což vedlo ke sporům v rodině, které přetrvávají dodnes. Přesto se spolu od června budou potkávat v klubu HC Mountfield Hradec Králové.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy