Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

7 věcí, které jste nevěděli o miliardářce Rowlingové: Proč Češi autorku Harryho Pottera nenávidí?

7 věcí, které jste nevěděli o miliardářce Rowlingové: Proč Češi autorku Harryho Pottera nenávidí?
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Dalších 31 fotografií
Patří k nejbohatším ženám světa a všechny peníze si vydělala vlastní prací, nezdědila ani vindru. O autorce knižní série dvacetiletí o Harrym Potterovi Joanne Rowlingové (52) se toho za ta léta čtenáři dozvěděli dost. Vyšťourali jsme pro vás ale informace, o kterých jste s největší pravděpodobností doteď neměli tušení!

1) Prvního Pottera jí vydali ve směšném nákladu

Než se Joanne K. Rowlingová stala slavnou, obešla mnoho vydavatelství. Většina jich odmítla, až jedno jí garantovalo, že do díla, které měla od začátku promyšlené až do posledního zákoutí kouzelného světa, nebude nijak zasahovat. Většina firem jí totiž hned na začátku chtěla vyškrtnout první kapitolu!

Chlápek, s kterým si nakonec plácla, se ale stejně bál neúspěchu, a tak vydal pouhých pět set kusů. Ty jsou dnes vzácné a jejich vlastníci by za ně mohli získat i víc než milion korun.

S tím souvisí i vtipná věc: Už tehdy knížka zaujala filmového producenta. Marně sháněl scénáristu. Mnoho jich odmítlo, ale většina se neobtěžovala knížky vrátit. Dnes tak mají cenné relikvie.

2) Proč vzniklo nástupiště devět a tři čtvrtě?

Joanne má k nádraží Kings Cross, na kterém se odehrává část děje knih i filmů, velmi sentimentální vztah. A to z důvodu, že právě tam na sebe úplně poprvé narazili její rodiče. Není divu, že toto místo má pro Rowlingovou velké romantické kouzlo a že ho využila i ve svém životním díle jako místo nástupiště devět a tři čtvrtě, odkud se odjíždělo do Bradavické školy.

Harryho Pottera dnes na nádraží připomíná velký obchod s upomínkovými předměty a fronta na fotku s vozíkem zajíždějícím do zdi a s vlající šálou.

3) Nesmysly o jejích začátcích

Během let se kolem autorky Harryho Pottera vytvořila spousta legend. Je pravda, že v době tvorby první knížky (od nápadu do vydání uběhlo pět let) byla nezaměstnanou matkou samoživitelkou, ale až tak chudá, aby musela psát příběhy Harryho na ubrousky, nikdy nebyla. „Žila jsem z podpory sedmdesát liber týdně,“ vzpomínala po letech. Přes den chodila psát do kavárny svého švagra, ale fakt ne proto, že by neměla na topení, jak se o ní také tvrdí.

„Měla jsem malou dceru, proboha! Nejsem stupidní,“ rozčilovala se při otázkách na „nevytopený“ byt.

Když se jí lidé ptali, jak zvládala péči o malou a přitom ještě stihla napsat tak komplikovanou knížku, kvůli níž si vytvořila rovnou i celou kostru příběhu na všech sedm dílů včetně různých vztahových diagramů nebo toho, kdo se kdy v jaké části příběhu bude zrovna nacházet, vysvětlovala to jednoduše. Bylo to prý tím, že se celé čtyři roky moc nestarala o domácnost. Tak byla pohlcená prací.

4) Prorokovali jí šťastný život, ale chudobu

Agent i nakladatel ji od začátku nabádali k tomu, aby si sehnala skutečnou práci. Autoři dětské literatury totiž prý nevydělávají moc peněz.

Předpovídali jí tak, že se sice bude cítit naplněná, ale nebude mít pomalu co do úst. Jak hluboce se mýlili! Před dvěma lety časopis Fortune odhadl její majetek na 1,2 miliardy dolarů, v přepočtu jde o 26 miliard korun. Od té doby se ale zase dost zvýšil (knížky i filmy se dál ve velkém prodávají) a na konci roku, kdy přijde do kin dvojka Fantastických zvířat, určitě zase přibude pár miliard (v korunách).

Je vidět, že ani lidé, kteří jí od začátku fandili, vůbec netušili, jaký poklad mají před sebou.

Mnozí jí dnes vyčítají, že je příliš hladová, a proto dál pokračuje v rozvíjení světa, který už zaujal stamiliony dětí. Jenže kvůli penězům to fakt nemá zapotřebí. Spíš uspokojuje neutuchající zvědavost lidí, kteří Harryho Pottera a vše kolem něj milují.

5) Kdy vydělala první milion?

Podle knihy Seana Smithe Sen jménem Harry Potter, která vyšla i u nás, měl až čtvrtý šek Joanny Rowlingové částku končící šest nulami. Bylo to dva roky po vydání knihy Harry Potter a kámen mudrců.

Mimochodem: Úplně první šek za prvního půl roku přišel na částku osm set liber (přes 23 tisíc korun) čili jedenáct dosavadních týdenních podpor. Do konce prvního roku získala další šek, tentokrát na 2 tisíce liber (necelých 59 tisíc Kč) a 28 podpor. Joanne byla nadšená; nečekala, že by si dílem, které jí naplno pohltilo, někdy vůbec něco vydělala.

Rowlingová se brzy stala velkou superstar, ale stále bydlela v bytě, který si pořídila hned na začátku svého úspěchu. A šokovalo ji, když na jedné z prvních autogramiád čekal vyloženě obrovský dav lidí. V knihkupectví se ještě ptala, jestli se nekoná nějaká šílená výprodejová akce, a nemohla uvěřit tomu, že ty zástupy fanoušků jsou fakt její.

6) Češi Rowlingovou nenávidí, měli by ji ale obdivovat

V Česku se snad každému po vyslovení jejího jména vybaví klecová lůžka. Rowlingová totiž byla tak „drzá“, že si před patnácti lety dovolila kritizovat jejich používání v našich ústavech.

Laici i odborníci byli zajedno: ta zazobaná britská „nána“ do toho nemá co kecat! Jenže s odstupem času by asi bylo rozumnější jí poděkovat. Její vzkaz České republice sice způsobil vlnu rozhořčení, ale velmi krátce poté byla klecová lůžka zakázaná. Předtím nepomohly stížnosti nadací i dalších věhlasných osobností, až ostrá slova od autorky Harryho Pottera donutila českou vládu situaci řešit.

A dnes i odborníci, kteří tehdy její kritiku nesli nelibě, uznávají, že díky ní se do ústavů nalila spousta peněz a rozhýbala dosud stojaté vody. Kromě toho české ústavy získaly hodně peněz i přímo od nadace, kterou založila.

7) Odmítla Stevena Spielberga

Už od začátku příprav filmů si autorka knížek vymiňovala, že všichni, ať už bude točit kdokoli, nesmí z toho udělat předžvýkanou hloupou americkou slátaninu. Herci také museli být Britové a žádný hostující americký student v Bradavicích studovat nebude.

Režisér klidně Američan mohl být, ale musel se důsledně držet knížek. Příprav se původně zúčastnil i velikán Steven Spielberg, nakonec si ale nesedli. Zdá se, že právě on tlačil Rowlingovou do tvorby jakéhosi prefabrikátu, zatímco Joanne trvala na tom, aby film zůstal věrný předloze. První dva snímky proto nakonec natočil Chris Columbus, autor Sám doma, a právě jeho dva díly se nejvíc drží předlohy.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy