Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

7 podivných svatebních zvyků, které dodnes přežívají ve všech koutech světa

Nizozemci mají rádi svatby na svých tulipánových polích, ale na určitých
místech světa jsou dodnes živé daleko bizarnější zvyky než obřad
v moři kytek.
Zdroj: Profimedia.cz

7. Megalomanství v Řecku

V Athénách to sice už moc neuvidíte, ale když si na dovolené půjčíte auto a během cesty po řeckých vesnicích a městečkách narazíte na něco, co připomíná protivládní demonstraci, neděste se. Je to jenom svatba. Jenže Řekové velmi lpí na svých antických zvycích a řecká svatba je právě jeden z těch zvyků. Začíná obřadem zvaným Krevati, kdy se v domě snoubenců sejdou hosté a vhazují páru peníze do postele. Je zvykem, že Řekové zvou všechny své příbuzné, ti zvou své přátele a ti zase své přátele. Průměrná svatba mívá 500 – 1500 hostů, padne na ni několikero ovcí a jehňat. Pokud se svatba koná ve vesnici, přijde na ni opravdu celá vesnice. Nikdo nechybí. Svatba v Řecku není v žádném případě soukromá událost, neexistuje, aby se v tradičních rodinách brali snoubenci bez rodiny nebo nedejbože tajně.

6. Opilá černá nevěsta ve Skotsku

Skotské výšiny přechovávají celkem podivný předsvatební zvyk. Mladá dívka musí podstoupit tradici očernění, než se navlékne do bílých šatů. Jenže není to nic příjemného. Svědci a nejbližší přátelé nejprve nastávající nevěstu unesou, pak na ni vylijí černou hmotu smíchanou ze zkažených vajec, popela a mléka a nasypou na ni peří. Je zvykem, že aby se nevěsta nebránila, klidně ji na ulici uvážou ke sloupu a očernění se pak stává veřejnou zábavou. Takto pohaněná nevěsta pak musí v peří a celá černá navštívit alespoň deset hospod v okolí a všude něco popít.

5. Zákaz tance v Irsku

Další zástupce prastarých keltských zvyků, ze Skotska jen co by kamenem dohodil. Irští skřítci a víly jsou podle mnoha lidí skuteční, a tak i nevěsta si musí dávat pozor na jejich tajemnou sílu. A zatímco se všude ve světě a dokonce i u keltských bratrů ve Skotsku na svatbách tančí o sto šest, irské nevěsty si ani jednou neskočí. Kdyby zvedla byť jen jednu nohu na delší chvíli, než povoluje normální chůze, unesly by ji v noci zlé bytosti. A Irky tomu věří. Na svých svatbách tak netančí.

4. Svatební noc po francouzsku

Žádná není. Když se berou Francouzi, je u toho hrozný kravál a páchají ho svatebčané přímo na ulici pod okny čehokoliv, kde právě mají spát novomanželé. Pískají na píšťalky, mlátí vařečkami do hrnců a cinkají zvonky. A to tak dlouho, dokud nevěsta nesejde dolů a nepozve je do novomanželského apartmá. Tam nastává obří pijatyka, která trvá až do rána. Manželé tedy o svatební noci nejsou sami. A čím déle trvá pozvání svatebčanů do apartmá, tím více se hluk zvyšuje, protože všem je jasné, co tam novomanželé dělají.

3. Drsný třídenní test v Indonésii

Tři dny a tři noci před svatbou si nesmějí ani ženich, ani nevěsta dojít na toaletu. Hlídají je všichni příbuzní a mají zákaz jíst a pít. Test odolnosti je tu proto, aby vyzkoušel jejich vůli přečkat těžkosti v manželství.

2. Pečení chleba z těla nevěsty na Slovensku

Je to polozapomenutý zvyk, ale občas na něj můžete ještě narazit. Nevěstu potřela její rodina medem a pak se takto obalená vyválela v zrní. To, které na ní zůstalo, se pak přidávalo do těsta, ze kterého se pekl chléb pro ženicha.

1. Jenom ne pannu!

Že muslimové chtějí na svatbě panny, to je obecně známá věc. Ovšem dodnes se v některých arabských a perských vesničkách setkáte s tím, že dívka musí jít k oltáři už jako zkušená žena. O panny tam nemají zájem, a pokud by se rodina pokusila muže podvést a podstrčila mu nevinnou dívku, klidně ji může po zjištění pravdy, že ještě neměla před svatbou sex, potupně zavrhnout.

Související články

Další články