Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

7 mýtů o protikuřáckém zákoně, kterým jste do teď věřili!

Dnes je první den, kdy si v podnicích už nezapálíte. Přesto je v protikuřáckém zákoně stále trochu zmatek. Většina lidí si stále není jistá, kde si tedy vlastně nemůže zapálit. Naopak provozovatelé podniků se snaží vymyslet kličky, kterými by se dal zákon šikovně obejít. Podívejte se na těchto pět mýtů o zákoně, kterým jste možná doteď sami věřili.

Kouření na zahrádkách

S nastávajícím létem se řešila i otázka, jestli bude povoleno kouření na zahrádkách u podniků. Na tuto otázku pořádně neumí odpovědět ani odborníci. Nicméně ze zákona vyplývá, že pokud zahrádka není zastřešena, nejedná se o prostor. Čili kouření je zde povoleno. Dále je pak definice zahrádky na staviteli, jak takový prostor pojmenuje.

Založení soukromých klubů

Většina majitelů podniků chtěla šikovně obejít zákon tím, že svůj podnik přejmenuje na soukromý klub, v němž by se pak mohlo dít, co je majiteli po libosti. Tuto domněnku však vyvrátila náměstkyně ministra Miloslava Ludvíka (ČSSD) Lenka Teska Arnoštová: „Obcházet zákon zřizováním kuřáckých klubů se nevyplatí. Pokud zde budete podávat pokrmy a nápoje, zákon č. 65/2017 Sb. se vztahuje i na vás.“

Zákon se vztahuje pouze na podniky, kde se servírují pokrmy

Majitelé klubů a barů se před pár dny zatetelili radostí, když se ministr Benda na stránkách ODS vyjádřil, že se zákon vztahuje pouze na podniky, kde se servírují pokrmy určené k okamžité konzumaci. Toto tvrzení bylo odborníky opět vyvráceno s tím, že se pokrmem myslí i nápoje a v tomto duchu se zákon řeší od začátku.

Kuřárny v podnicích

Někteří majitelé podniků si také mysleli, že tento zákon jednoduše vyřeší odděleným kuřáckým prostorem, který bude bez obsluhy, tedy se na něj zákon nebude vztahovat. Tento návrh na změnu v původním znění zákonu však nebyl schválen, tudíž i pokud je v podniku vymezený kuřácký prostor, zákazníci by měli chodit kouřit ven.

Sníží se počet kuřáků

Zákonodárci se často oháněli tvrzením, že s příchodem protikuřáckého zákona se sníží počet kuřáků. Dle výzkumů ze států, kde tento zákon již platí tomu tak ale není. Lidé se většinou velmi rychle adaptují, než aby měnili své návyky nebo se naopak budou snažit zákon jakkoliv obejít. To může způsobit jediné, a sice, že se zvýší počet pokut za tyto přestupky.

Restaurace přijdou o tržby

Majitelé podniků se často bojí, že díky této novele zkrachují. Podle odborníků je to však nesmysl, pokud je podnik oblíbený, svou klientelu si najde vždy. Buď se štamgasti přizpůsobí, nebo se naopak přiláká klientela nová.

Ušetří se zdraví obsluhy podniku

Při protežování zákona se argumentovalo také tím, že obsluha podniků, kde se kouřilo musela inhalovat kouř i když se jednalo o nekuřáky. Zákonodárci apelovali na to, že chtějí zohlednit zdraví obsluhy. To je také bohužel mýtus, jelikož nejčastější nemocí u servírek a číšníků není ani rakovina, ani záněty průdušek, nýbrž záněty křečových žil, které jsou způsobeny tím, že jsou celý den na nohách. Navíc pokud například v zimě budou zákazníci častěji vycházet ven na cigaretu, vzniklý průvan může způsobit nachlazení nebo nastydnutí orgánů. Zdraví obsluhy se tedy nijak neušetří.

Související články

Další články