7 let od úmrtí komunistické herečky Jiřiny Švorcové: Jaká ve skutečnosti byla Žena za pultem?
Jedni Jiřinu Švorcovou zatracovali pro její stranickou angažovanost, druzí ji obdivovali profesně a za to, že pomáhála svým blízkým. Talentovaná herečka to rozhodně v životě lehké neměla.
Švorcová se narodila 25. května 1928 v Kociánovicích u Hradce Králové do rodiny dělníka a hostinské. Když otec zemřel, spolu s matkou a sourozenci se stěhovala do Prahy, kde se po vzoru bratra přihlásila na dnešní DAMU.
Údernické role
Po absolvování školy působila jako herečka v Hradci Králové a později se stala členkou Divadla na Vinohradech. Před kameru se postavila zejména v padesátých letech. Její první filmovou rolí byla Helenka Machovcová v dramatu Temno. Poté následovaly role traktorisky ve snímku Cesta ke štěstí, dělnice ve filmu Přicházejí z tmy či podporučice VB ve snímku Tereza. Do širšího povědomí veřejnosti se dostala díky snímku Král Šumavy a zejména pak svou rolí prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem
Symbol normalizace
Její kariéra byla spjata s politikou a silnou prorežimní angažovaností. Švorcová dlouhá léta působila jako předsedkyně svazu českých dramatických umělců. Režim ocenil její věrnost Řádem Vítězného února a o později i titulem národní umělkyně. Zapálenou komunistkou zůstala i po sametové revoluci, kdy stranu podporovala recitací komunistické poezie.
Švorcová měla u filmu mnoho přátel a údajně leckomu podala pomocnou ruku - jedné kolegyni dostala děti na školu, Janě Brejchové pomohla k získání bytu a z průšvihů prý tahala i mladší herce. „Jiřina Švorcová nikdy nikoho neudala, nikomu neublížila. To, že věřila tomu, čemu věřila, byla jiná věc. Ale lidsky a povahově to byla neskutečně hodná ženská. Naopak jiní, kteří se dělali, by vám za rohem vrazili kudlu do zad. A ti byli nejhorší,“ uvedla jednou scenáristka Markéta Zinnerová, autorka seriálu My všichni školou povinní
Konec kariéry
Na prknech Divadla na Vinohradech stanula naposledy ve hře Hlasy ptáků, po níž bylo svoláno herecké OF, kde se do ní kolegové pustili a začali jí vše vyčítat. „Museli se opravdu velice přemáhat, když se ještě před pár dny při děkovačce se mnou drželi za ruce. Hájit se, argumentovat, bylo nemožné a taky zbytečné, byla jsem náhle vyvrhel. Prostě parádní lustrační prověrka, jak vystřižená z padesátých let. Podívejte, divadlo jsem milovala a své kolegy jsem měla ráda, ale v nepřátelské atmosféře se nedá dýchat, natož hrát a mít potěšení ze spolupráce. Neměla jsem jiné východisko než dát hodinovou výpověď a jít do důchodu,“ vzpomínala kdysi.
Co se týká soukromého života, hereččiným prvním manželem byl hudebník Jindřich Rohan. Rohan ale nechtěl děti. Vztah nevydržel, a tak se rozvedli Jejím druhým mužem byl Vladimír Šolta, s nímž se o potomka snažili, ale nebylo jim přáno. “Buď vám Bůh děti dá, nebo nedá. Mně je nedal, nebylo to nijak cílené,” svěřila v jednom z rozhovorů Švorcová. Opuštěná se ale prý bez dětí necítila. Ačkoliv ovdověla, bydlela s bratrovou rodinou a vídala se s přáteli. Samota jí navíc údajně nevadila. Po dlouhodobých obtížích s oběhovým systémem herečka zemřela 8. srpna 2011 na klinice na pražských Malvazinkách.