7. září 2011 cestovali na svůj první zápas sezony do Minsku hokejisté týmu KHL Lokomotiv Jaroslavl. Letoun Jak-42 společnosti Jak Servis se ale během startu nedokázal odlepit od ranveje, vyjel z dráhy a při následném stoupání se zachytil o anténu v předpolí. Z asi půlkilometrové výšky poté přešel do pádu, havaroval, rozlomil se a začal hořet. Neštěstí se stalo poblíž letiště Tunošna.

Z třiceti sedmi pasažérů a osmi členů posádky přežil jen pozemní mechanik Alenadr B. Sizov. Tým Lokomotiv Jaroslavl přišel prakticky o celý hokejový tým, naše reprezentace o tři členy širšího kádru. Všichni tři – Josef Vašíček, Karel RachůnekJan Marek – byli držiteli titulu mistrů světa. Český hokejový svaz rozhodl o vyřazení čísel zemřelých hráčů a hokejovou sezonu 2011/2012 nosil tým na dresech nášivky s motivem srdce a hokejky.

Příčinou havárie letadla bylo pochybení lidského faktoru. Druhý pilot Igor Ževelov s největší pravděpodobností totiž při vzletu omylem šlapal na brzdový pedál. Jak se později ukázalo, Ževelov se léčil na neurologii se ztrátou citlivosti dolních končetin a ke své práci tedy nebyl vůbec způsobilý. Vinným byl uzán zástupce ředitele letecké společnosti Jak-Servis Vadim Timofejev, k výkonu trestu ale nenastoupil – vztáhla se na něj amnestie vyhlášená k 70. výročí vítězství ve druhé světové válce.

Těla českých reprezentantů byla přepravena domů leteckým speciálem české armády. Na neděli 11. září bylo naplánováno pietní shromáždění na Staroměstském náměstí, kterého se účastnila i řada hokejistů, například Jaromír Jágr (46), Dominik Hašek či Patrik Eliáš. K uctění památky byla držena minuta ticha a na akci navazovala zádušní mše v Týnském chrámu.