Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

7 grázlů z útoku na číšníka nemělo šanci prchnout: Co policii pomohlo nejvíc? A proč mají jít do vazby jen dva?

Vyšetřování stále probíhá. (Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Národ si mohl v pondělí v podvečer oddechnout, policii se totiž podařilo dostat sedm cizinců, kteří v sobotu brutálně zmlátili číšníka v centru Prahy tak, až skončil na jednotce intenzivní péče a musel podstoupit operaci hlavy. Vyrojila se ale ostrá kritika kriminálky, že nebýt oznamovatelky, která měla ohlásit jejich výskyt, zmizeli by za kopečky. Jak to ve skutečnosti je a proč policie žádá vazbu pouze u dvou z nich?

O případu napadení jsme podrobně psali, čtenáře jsme informovali i o tom, že banda si podala i dalšího muže. Teď už jsou naštěstí za katrem.

Jsou ale tací, kteří strážce zákona vůbec nechválí.

„Jaká skvělá práce policie? Nebýt té paní, která si jich všimla v odletové hale letiště, zmizí a nikdy je nikdo nepotrestá,“ zlobí se například Kamil a mnoho lidí se k němu přidává. I kdyby se jim podařilo utéct před spravedlností, v rámci Evropské unie by jí však stejně unikli jen na chvíli. Státy EU totiž v rámci spravedlnosti úzce spolupracují.

A jak to tedy bylo s jejich zadržením? Opravdu se policie spoléhala jen na pomoc veřejnosti?

„Původní oznámení o pohybu osob podezřelých z útoku na číšníka v centru Prahy nebylo od paní. Za tuto informaci se omlouváme, šlo o informační šum. Oznámení bylo několik, do toho si jich všimla i ostraha letiště na kamerách. Následně pak monitorovala jejich pohyb, aby je policisté mohli zadržet. Nakonec tak šlo o souběh tří směrů. Rozhodně však nijak nechci snižovat zásluhy oznamovatelů, nebylo by to fér a za jejich pomoc velmi děkujeme. Proto nechci spekulovat, jestli by muži podezřelí z trestného činu byli zadrženi tak jako tak,“ zdůraznil Daněk.

Podle našich informací však už minimálně čtyřiadvacet hodin před zadržením sedmičky mužů byla na pražském letišti bdělost bezpečnostních složek na nejvyšší míře. Kromě plnění standardních úkolů se všichni věnovali i hledání útočníků. Spekulace o tom, že by muži mohli bez pomoci veřejnosti frnknout za hranice, jsou tedy pravděpodobně stejně liché.

A co policii nejvíc pomohlo?

„Ještě před zadržením jsme zjistili, kde podezřelí bydleli. Na základě toho jsme zjistili jejich totožnost. Díky tomu jsme věděli, po kom pátráme, což nám velmi pomohlo. V případu jinak kolegové prováděli obrovské množství úkonů. Tři dny nespali. Jsou to machři, kteří udělali všechno pro to, aby byli pachatelé dopadeni. Z hlediska taktiky vyšetřování ani nemohu prozradit, co všechno dalšího navíc pomohlo k dopadení,“ pokračuje mluvčí.

Potvrdil také zprávy, že pánové mají spojitost s Nizozemskem.

„Zadržení muži nám předložili nizozemské pasy a jejich výslechy, které právě probíhají, se vedou za přítomnosti tlumočníků do holandštiny,“ uvedl. Pokud jde skutečně původem o Turky, je otázkou, proč si muži ve věku od 24 do 32 let nevyžádali překladatele do rodné řeči.

Všichni nyní s napětím čekají, jestli všech sedm útočníků skončí ve vazbě.

„Situace se vyvíjí. Teprve se ukáže, zda bude zahájeno trestní stíhání, zda se budou podávat žádosti o vzetí do vazby a podobně. Může to být dnes, máme na to ale osmačtyřicet hodin od jejich zadržení,“ dodal Jan Daněk. Později policie oznámila, že vazbu bude žádat u dvou nejaktivnějších útočníků, další tři budou stíhání na svobodě, dva prý spíš kamarády krotili, takže nebyli z ničeho obviněni.

Související články

Další články