Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

606 GHETT V ČESKU: Dávno už v nich nežijí pouze Romové, podívejte se

606 GHETT V ČESKU: Dávno už v nich nežijí pouze Romové, podívejte se
Zdroj: Profimedia.cz/eXtra.cz
Mapa
Počet lidí, kteří třou bídu s nouzí v sociálně vyloučených lokalitách, v Česku neustále roste. Už dávno přitom obyvatelstvo tzv. ghett netvoří pouze Romové, je mezi nimi stále víc seniorů. Podle posledních dostupných dat, které pocházejí z roku 2015, je u nás 606 míst s tristními podmínkami. Žije v nich až 115 tisíc lidí.

Až děsivě vysoký je v Česku počet sociálně vyloučených lokalit. Ghetta, ve kterých panují otřesné životní podmínky, se nacházejí v 297 městech a dohromady jich je 606. Vyplývá to z analýzy, kterou v roce 2015 zpracovala společnost GAC pro ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Ještě v roce 2006 přitom takových míst bylo v Česku "pouze" 310, jde tedy o téměř dvojnásobný nárůst. Přibylo jich ve všech krajích, trojnásobný růst byl zaznamenán v krajích Karlovarském a Moravskoslezském.

„Lze předpokládat, že počet lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách se pohybuje mezi 95 tisíci až 115 tisíci. Tyto údaje poukazují na fakt, že sociální vyloučení a chudoba jsou jedním z klíčových problémů české společnosti,“ stojí ve znepokojivé zprávě.

Zároveň se alarmujícího množství lidí týká hrozba, že se ocitnou ve stejné situaci. „Ohroženo chudobou či sociálním vyloučením je v celém Česku přibližně 1,5 milionu lidí a z toho téměř 100 tisíc dětí do šesti let a bezmála 180 tisíc lidí starších 65 let,“ píše se v analýze.

Kdo žije v ghettech

Stereotypní představy, že se vyloučené lokality týkají výhradně Romů, jsou dávno minulostí. Sice stále platí, že ve většině z nich stále tvoří hlavní podíl obyvatelstva, oblastí, kde je tomu jinak, je ale oproti roku 2006 daleko víc.

Jde o chudé a často nezaměstnané lidi, kteří se zadlužili a nedosáhli vysokého vzdělání. Vyloučené lokality obývají i senioři z většinové populace, jichž se týká alespoň jeden z častých problémů.

Dobrou zprávou je, že v Praze a Brně tzv. ghett ubylo, což si autoři zprávy vysvětlují tím, že movití obyvatelé si začali pořizovat nemovitosti i v částech měst, které dříve nepatřily k atraktivním.

Zároveň se objevuje trend rozpadu vyloučených lokalit v menší celky, na jednu připadá 188 obyvatel, kdežto v roce 2014 to ještě bylo 271 lidí. Došlo také k jejich rozšíření mimo městskou zástavbu, což znamená nižší hustotu, zato ale daleko větší rozlohu.

Podívejte se v galerii na mapu, kde všude se ghetta v Česku nacházejí. Třeba s nimi sousedíte a ani o tom nevíte...

Související články

Další články

Nejnovější kauzy