Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

604 let od upálení mistra Jana Husa: Slavný reformátor měl desítky milenek a využíval právo první noci

604 let od upálení mistra Jana Husa: Slavný reformátor měl desítky milenek a využíval právo první noci
Zdroj: archiv
+ Další fotografie
Výročí
Mistr Jan Hus, od jehož upálení dnes uplynulo 604 let, byl údajně mužem plným protikladů. O ženách tvrdil, že jsou vyslankyněmi ďábla, trápí je plno nedostatků a především nemají tolik rozumu jako muži. Přesto sám mnohým z nich podlehl. Záliba v ženách ale žádným způsobem nesnižuje odkaz velkého církevního reformátora a zbožného člověka.

Díky své mučednické smrti se stal mistr Jan Hus příkladem odvahy a čestnosti. Byl velmi spravedlivým člověkem, oddaným víře a Bohu. Co se ale něžnějšího pohlaví týká, mnoho žen by z něj dnes radost asi nemělo. Hlásal totiž, že muži jsou jim nadřazení. Navíc prý více touží po sexu, zejména, jsou-li opilé.

Hus - idol žen

Dámy se i přes Husova nelichotivá slova na svou adresu o kazatele téměř praly. Přitahovalo je jeho charisma a síla jeho myšlenek. Jednou z žen, která se k němu chodila zpovídat, byla manželka krále Václava IV., královna Žofie. Trápí ji bezdětné soužití s Václavem, a tak nachází útěchu v kazatelových slovech. Hus byl podle některých zdrojů nejen jejím důvěrníkem, ale také jejím milencem Žofie ale nebyla jedinou urozenou ženou, které prý prošly jeho loží. Hlásily se k němu i citově strádající manželky Jindřicha Škopka z Dubé, Jana z Chlumu či Jindřicha Lefla z Lažan.

Právo první noci

Poměr měl udržovat i s jihočeskou zemankou Annou z Mochova, která jej měla ochraňovat. U ženy, která vyznávala život bez šatů a volnou lásku, prý našel v roce 1413 útočiště a jistou formu zábavy na Kozím hrádku.

O skutečném počtu Husových milenek se vedou dohady, ale většina historiků se shoduje, že jich byly přinejmenším desítky. Podle německého filologa, profesora dr. Ortwin Kuhna jich mohlo být až 118. Říká se, že pro svou náklonnost k ženám rád využíval takzvané právo první noci při svatbách - cizoložení s duchovním nebylo považováno za nevěru a nevěsta podle tehdejší logiky zůstávala pannou. Takových "přátelství" prý udržoval hned několik.

Doplněno: Text na eXtra.cz z části vychází z textu, který na webu Reflex.cz publikoval Jan Berwid-Buquoy.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy