1. U každého jídla musí být první, aby jim ho někdo nesnědl – tohohle nešvaru se Češi ne a ne zbavit. Místo toho, aby si pospali, když celý rok vstávají brzy do práce, tak i na té dovolené jsou už v osm hodin ráno v pohotovosti. Nesnesli by totiž představu, že si zaplatili už tak drahé all inclusive a někdo by jim vyjedl švédské stoly. Proto se často stává, že čekají jako naprostí nedočkavci, až se otevřou dveře do jejich ráje a oni se nají, jako by nejedli měsíc. Tohle je třeba úplně vymýtit.

2. Mluví na Chorvaty česky, protože přeci musí rozumět – někteří Češi jsou zkrátka přesvědčeni o tom, že jsou světoví a když přijedou na dovolenou někam, kam jezdí už dvacet let každý rok, tak jim přeci musí rozumět. Takže není žádnou výjimkou, když vidíte Čecha, jak naštvaně rozmachuje rukama před nechápavým Chorvatem. To se raději nenápadně stáhněte z dohledu.

3. Ještě než se ubytují, musí najít hospodu s fajným pivem – to jsou zkrátka Češi. Než se vůbec stihnou ubytovat, nebo alespoň jedním okem zjistit, v jakém hotelu jsou ubytováni, tak se nejdříve musí přesvědčit o tom, že hospoda s pivem není od jejich místa ubytování vzdálena víc než deset minut. Protože bez dobrého piva je dovolená, na kterou šetřili celý rok, úplně k ničemu.

4. Nenechávají dýška – zatímco servírky a číšnici v Česku jsou naprosto šťastni, když do jejich restaurace přijde cizinec, protože to je téměř ve všech případech záruka vysokého dýška, tak Češi v cizině jsou největší škrti. „Mámo, však mně v továrně taky nikdo nedává žádná dýška, tak proč já bych měl?“ „Máš pravdu, Toníčku, já si to přepočítala a stejně platíme nějak moc.“

5. Neumí si uklidnit své děti – jsme přece na dovolené, tak proč by se děti nemohly chovat jako zvířata, že? Však je doma v Česku všichni okřikují a div netýrají, tak ať si tady zařádí. Vůbec nevadí, že jejich smradi svým řevem a nepořádkem otravují ostatní. My máme dovolenou, tak můžeme všechno.

6. Pořád si stěžují – a většinou ani nemají proč. Neustále od nich uslyšíte věty typu:„Jako hezká dovolená to jo, ale na tom Macháči to bylo přece jenom lepší, viď, táto?“

A pokud chcete vědět co byste rozhodně neměli nosit, jestliže máte více než 70 kg, tak TADY JE KRÁSNÝ NÁVOD.