Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

6 rad českých lékařů: Jak předejít koronaviru a co dělat, pokud se bojíte, že ho máte

6 rad českých lékařů: Jak předejít koronaviru a co dělat, pokud se bojíte, že ho máte
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
covid-19
Covid-19 se vyskytl v Česku a lidé se samosebou chtějí koronaviru vyhnout, proto hledají různé informace o preventivních opatřeních. Lékaři přirovnávají nákazu k těžší chřipce a zveřejnili rady, díky kterým se nemoci můžete vyhnout.

Počet nakažených koronavirem každým dnem stoupá. Covid-19 už si vybral oběti na životech i v Evropě a není tedy žádný div, že se i lidé v Česku začínají bát. Podle lékařů ale nic není tak horké, jak se zdá, panika jim připadá zbytečná. Jakých zásad byste se podle nich měli držet?

Covid-19

Virus se objevil v jedenáctimi­lionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. 30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. Do 31. ledna 2020 bylo více než 125 potvrzených případů nakažení virem na minimálně 22 místech mimo pevninské území Číny. Vakcína by mohla být zhotovena za 18 měsíců.

Velmi důležité podle lékařů je, aby lidé chránili a posilovali vlastní imunitu. Pokud je někdo oslabený, například po operaci, či má chronické onemocnění, měl by se chovat stejně, jako v době chřipkové epidemie.

Životní styl jako prim

Velkou roli hraje zdravý životní styl. MUDr. Helena Fuchsová radí minimalizovat stres, dostatečně se pohybovat na čerstvém vzduchu, dopřávat si dostatek spánku a samozřejmostí by mělo být zdravé stravování.

Neohrožujte ostatní

Pokud se necítíte dobře, lékaři radí zůstat doma, odpočívat a hlavně nechodit mezi lidi. Pokud se váš zdravotní stav zhorší, konzultujte ho s lékařem po telefonu, během obíhání zdravotnických zařízení byste mohli někoho nakazit.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Zásady, fakta a rady

  • Udržujte zdravý životní styl
  • Obrovské nakupování zásob jídla a hygienických potřeb nemá smysl
  • Pokud to není nutné, nechoďte do míst, kde se pohybují větší skupiny lidí
  • Posilujte imunitu přírodními látkami
  • Nepanikařte, Covid-19 je podle mnoha lékařů podobný chřipce, má jen o něco horší průběh
  • Zvýšená opatrnost je na místě u osob starších 50 let, mladším hrozí jen malé riziko

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy