Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

6 pečlivě střežených tajemství, která jsou známá vždy jen dvěma žijícím lidem

KFC
Zdroj: Facebook
+ Další fotografie

01. Recept na Coca-Colu

Jedna z obecně známých legend. Tajemství nenapodobitelné chuti opravdu znají z hlavy jen dva lidé na světě a ti právě teď pracují u společnosti jako vrcholoví manažeři. Na rozdíl od mylných představ lidí spolu ale mohou cestovat a létat letadlem a oba znají celý recept. Nikoliv jen půlku, jak se doposud tradovalo. Navíc celý původní recept (tedy i s příměsí kokainu) existuje v zápisu na papíře a ten je ukryt v jedné bance v Atlantě v přísně střeženém boxu. Tato banka dostala od společnosti 48 miliónů dolarů jako úplatu za úschovu a v představenstvu této banky sedí vždy dva lidé z Coca-Coly.

Původně se cola vyráběla i s příměsí kokainu, proto měla svou jedinečnou chuť a podle ní také dostala svůj název. Droga byla časem samozřejmě v nápoji zakázána, ale společnost Coca-Cola dostala jako jediná na světě oficiální povolení k dovozu koky do Států a nyní se do pití přidává výtažek z této drogy, který ale nemá opiové účinky. Různé příměsi coly se navíc kvůli utajení celé směsi vyrábí na jiných místech. Colu vynalezl roku 1886 atlantský lékárník John Pemberton a původně sloužila vlivem obsahu kokainu jako lék proti bolestem. Přestože se objevily na veřejnosti údajně pravé recepty na výrobu coly, nikdo ji nedokázal namíchat tak, aby chutnala jako skutečná Coca-Cola. Pokud by někdo z atlantské banky přísně střežený vzorec ukradl, nikdy by ji nemohl legálně vyrobit, protože by už nedostal povolení vlády zpracovávat koku.

02. Zázračná směs bylin z KFC

V roce 1930 začínal muž jménem Harland Sanders prodávat u své čerpací stanice v kentuckém Corbinu kuřata obalovaná ve speciální směsi, kterou si sám namíchal. Lidi mu mohli ruce urvat, a tak si Harland usmyslel, že si otevře první restauraci. Z restaurace se ale rychle stal velmi úspěšný řetězec, který pak expandoval po celém světě. Kentucky Fried Chicken je jedno z nejvíce střežených tajemství na světě.

Už se ví, že se směs skládá z 11 složek bylin a koření, ale nikdo nezná přesný poměr míchání. Tedy kromě dvou manažerů ze společnosti KFC, kteří nesmí v žádném případě třeba letět spolu letadlem. Stejně jako u coly existuje i zde psaný recept, který je pečlivě střežen v sídle KFC. Je zabetonovaný ve schránce za tlustou zdí, všude okolo jsou kamery a pohybová čidla, stojí u něj 24 hodin sedm dní v týdnu ozbrojená hlídka. Kdyby bylo potřeba recept vyndat, musí k němu přijít tito dva lidé, kteří mají každý jiný klíč a každý zná jiný PIN k otevření schránky. Jedna polovina směsi se vyrábí v jedné lokaci, druhá ve druhé, a ve třetím místě se teprve směs míchá dohromady.

03. Kde je hlava Olivera Cromwella

Zemřel v 17. století a pro Anglii je to významná historická postava. Vojenský velitel a politik, který byl pro jedny představitelem svobody a pro druhé uzurpátor, zejména byl nenáviděn katolickými Iry a Skoty, na kterých se podle některých historiků dopustil genocidy. Cromwell zemřel roku 1658 na malárii a byl pohřben se všemi poctami ve Westminsterském opatství, ovšem když se zpět k moci dostal skotský rod Stuartovců, jeho mrtvolu vykopali a znovu "popravili". Tělo zhanobili tím, že ho nechali 12 hodin viset na trámu a jeho hlavu nabodli na kůl. Hlava Cromwella pak putovala do muzeí a soukromých sbírek, až nakonec skončila v rukou univerzitního profesora, který zemřel roku 1957.

Jeho syn ale nechtěl pokračovat v tradici uchovávání hlavy a pohřbil ji na velmi tajném místě, které prozradil otcovým kolegům. Tajemství posledního odpočinku tak znají jen dva profesoři z Cambridgské univerzity. Pokud jeden z nich odejde do důchodu, předá tajemství svému nástupci a druhý profesor neví, kdo je ten nástupce. Místo pohřbení hlavy se uchovává v tajnosti kvůli možnosti zhanobení a zničení této relikvie monarchisty, pro které je postava Olivera Cromwella nepřítelem.

04. Kam se chodí pro bahno na míčky

Baseball je ve Státech zatraceně sledovaná národní hra, není proto divu, že byznys s výrobou míčků je výnosný kšeft. Málokdo by ale čekal, že nejdůležitějším obřadem bude jejich potírání blátem. Tajným, samozřejmě. Kde je problém? Problém je v tom, že nové míčky jsou velmi kluzké a špatně drží v rukavicích. To je ale neřešitelná věc, protože kaučuk, ze kterého se míčky vyrábějí, prostě kluzký je. Proto se potírají speciálním bahnem, které zatvrdne a míček hezky zdrsní a neklouže.

Místo, kde se tohle bahno bere, znají jen dva lidé na světě. Problém s klouzajícími míčky byl znám od stvoření této hry, ale až do roku 1930 si s ním nikdo neuměl pořádně poradit. Pak jeden bývalý hráč a trenér jménem Lena Blackburne, který taky musel řešit pomaz míčků, narazil při procházce v New Jersey na podivný zdroj bahna, který jeho starosti vyřešil. Bláto z New Jersey se používá dodnes a jeho přesnou lokaci zná jen vlastník firmy na výrobu bahna Jim Bintliff a jeho manželka. Lena místo svěřil svému společníkovi, ten po Lenově úmrtí svému zeti, což byl pan Bintliff, a ten řemeslo předal synu Jimovi a jeho ženě. Bláto chodí nahazovat sami do barelů a dělají si zásoby, pak jej prodávají týmům ve známých kelímcích.

05. Jak se dělá předpověď počasí

Možná vás to překvapí, ale existuje na to přísně tajný matematický a astronomický vzorec zanesený ve Farmářském almanachu, který v roce 1792 založil a sepsal jistý Robert B. Thomas. Tento vzorec se opírá o činnost slunečních skvrn, přílivové aktivity, planetární pozice a mnoho dalších faktorů, které ani dnešní vysoce pokročilá věda neumí odhalit. Tento vzorec totiž umí vypočítat dlouhodobou předpověď, na kterou moderní přístroje a satelity nestačí. Má úspěšnost až 80% na dva roky dopředu, což je pro farmáře zásadní informace. To žádný meteorologický přístroj nedokáže.

Vzorec je ukryt ve schráně ve vydavatelství Almanachu a zná ho z hlavy jen šéfredaktorka listu a jeden neznámý meteorolog. Schrána leží jen tak volně v redakci Almanachu, je to obyčejná černá skříňka, ale nelze ji nijak otevřít, leda výbušninou, jíž by se vzorec zničil. Správně ji může otevřít jen nynější šéfredaktorka a veřejnosti utajený meteorolog.

06. Proč obživnou ve vodě Sea Monkeys?

Ačkoliv pro ně český jazyk nemá žádný svůj výraz, určitě jste tyhle podivné tvory někdy viděli, nebo o nich aspoň slyšeli. Jedná se o speciálně vyšlechtěné žábronožky, takové miniaturní krevetky, které si koupíte normálně v prášku, ten nasypete do slané vody a z toho se vylíhne živé zvíře, které po nějaký čas pluje akváriem a posléze uhyne. Zázrak. Sea Monkeys vymyslel v roce 1957 vědec Harold von Braunhut a původní jeho záměr (tedy ten oficiální) byl pobavit děti. Vydělal na tom miliardy dolarů. Zázrak tkví v tom, že přišel na způsob jak uchovávat vajíčka těchto tvorů v tzv. kryptobióze, tedy stavu, do kterého se nižší formy života dostanou při nepříznivém počasí. Vlastně jakoby spí, ale ještě se ani nevyvinuly.

Neoficiální verze tohoto vynálezu je pomocí postupu vytvořit geneticky modifikované supervojáky. Nacistické supervojáky. Von Braunhut byl sice žid, ale zarytý nacista a peníze z prodeje Sea Monkeys šly na účely propagandy, nákupu zbraní a genocidy. Tajemství výroby znal až do doby své smrti v roce 2003 jen on a jeho žena Jolanda. Nikdy jej neřekl ani manažerům ve výrobě. Co je teď se vzorcem postupu, to se neví. Sea Monkeys se oddělenou výrobou vytváří pořád, jen vlastně už nikdo na světě nezná celý postup.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy