Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

6 let od začátku děsivé metanolové kauzy v Česku: Nejsmutnější příběh, který si vyžádala

Je to šest let, co v Čechách začali umírat lidé na následky konzumace
alkoholu otráveného metanolem.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
Právě v těchto dnech si připomínáme šest let od začátku děsivé metanolové kauzy, která na podzim roku 2012 otřásla celou Českou republikou. Na následky konzumace alkoholu, který by otrávený metanolem, zemřelo v průběhu dvou let 48 osob. Desítky dalších budou se zničeným zdravím bojovat až do konce života. Jaký je nejhorší příběh, který si tato aféra vyžádala?

Více než stovka zraněných a na padesát mrtvých. To je tragický výsledek metanolové aféry, která před šesti lety vypukla v Česku kvůli touze po penězích. U jejího zrodu tehdy stála skupina podvodníků kolem dnes již doživotně odsouzeného obchodního zástupce Rudolfa Fiana a majitele firmy na výrobu autokosmetiky Tomáše Křepely.

Dvojice se rozhodla v létě 2012 smíchat pět tisíc litrů etanolu se stejným množstvím jedovatého metanolu. Údajně se domnívali, že smíšením obou látek v poměru jedna ku jedné dojde k neutralizaci jedovatých účinků metanolu. Tekutý jed pak prodávali ve velkém. Z testovací várky očekávali zisk 50 tisíc korun.

S distribucí smrtícího koktejlu dvojici pomáhal obchodník s černým alkoholem Jiří Vacula, který ale o složení alkoholu nevěděl. Z části směsi vznikla vodka, z části rum a zbytek se dál prodal. Lidé začali umírat, ti šťastnější “jen” oslepli. Díky včasnému zásahu policie bylo zabráněno katastrofě, která mohla mít podle odhadů až 158 tisíc obětí.

Jeden z nejsmutnějších příběhů, který se v souvislosti s kauzou udál, se odehrál poblíž Třince. Mladý muž tam zavolal záchranku svému otci, který se držel za hrudník a vypadalo to, že dostal infarkt. Když ale vešel do domu, zjistil, že uvnitř na zemi leží jeho sestra a je mrtvá. Jednašedesátiletý muž i osmadvacetiletá žena se otrávili metanolem. Muže se podařilo zachránit, ale nese si doživotní následky včetně oslepnutí. Po mladé ženě zůstal tehdy osmiletý syn, na jehož výchovu byla sama.

Rudolf Fian a Tomáš Křepela dostali doživotní trest. Jiří Vacula pak patnáct let. Ostatní viníci dostali devět, osm i sedm let vězení, někteří vyvázli jen s podmínkou. Hlavní aktéři metanolové kauzy – Fian a Křepela – před soudem nevyjádřili lítost a ani neměli potřebu se omluvit.

Související články

Další články