Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

56. výročí silikonových implantátů: Toto je první žena, která podstoupila plastickou operaci prsou

Timmie Jean Lindsey byla první ženou se silikonovými implantáty na světě.
Zdroj:
+ Další fotografie
Dnes je to právě 56 let, co si první žena na světě nechala upravit ňadra silikonovými implantáty. Tehdy devětadvacetiletá matka šesti dětí Timmie Jean Lindsey původně chtěla odstranit z prsu tetování, domů ale odešla s nově tvarovanými ňadry. Stala se tak světovou průkopnicí.

Ňadra jsou symbolem ženskosti od nepaměti a mnoho žen se kvůli nim trápí. Bývají nespokojené s jejich velikostí nebo tvarem, s čímž se dá dnes bezproblémově pracovat. V minulosti se o tom, co je dnes při zvětšení či modelaci prsou běžné, ženám i lékařům ani nesnilo. To vše se změnilo díky Timmie a schopným chirurgům.

Američanka se rozhodla navštívit nemocnici v Houstonu kvůli odstranění tetování, které měla na hrudníku. Během konzultace se jí ale plastický chirurg zeptal, zda by se nechtěla stát první dobrovolnou pacientkou se silikonovými prsy. „Měla jsem spíš komplex ze svých odstávajících uší. Oni mi ale nabídli, že když podstoupím jejich zkušební zákrok, upraví mi uši. To se nedalo odmítnout,“ uvedla.

Operaci provedlo duo mladých chirurgů Thomas Cronin a Frank Gerow. Ten byl i autorem celé myšlenky. Nápad prý přišel ve chvíli, kdy v ruce držel plastový sáček s krví. Když ho v ruce zmáčkl, překvapilo jej, že mu tvarem připomněl ženský prs.

Zákrok proběhl úspěšně. Timmie ještě nějakou dobu cítila tíhu na prsou, ta ale po nějaké době ustala. S novými ňadry byla spokojená a stejně tak jí je pochvalovalo i okolí. Po nějakém čase ale přišlo zklamání – prsa začala sestupovat dolů. To Američanku ale nikterak nerozhodilo. S účinky gravitace se smířila. Důležité pro ni prý bylo to, že mohla přispět do historie.

Asi deset let po zákroku Timmie bojovala s několika málo komplikacemi, ale svých prsou se vzdát nechtěla. Implantáty si vyndat nenechala a pyšně je nosila až do konce svého života.

U nás byly první implantáty voperovány ženám po odnětí prsou v důsledku nádorového onemocnění poprvé v roce 1964, používaly se ale jen krátkou dobu. Oproti americkým výplním měly omezenou plasticitu a postupem času se nepřizpůsobovaly změnám tvaru prsu pacientky.

Během let silikonové implantáty zaznamenaly velký pokrok a žádané jsou hlavně ty, které věrně napodobují přirozený vzhled prsu.

Související články

Další články