Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

50 žen ve Sněmovně, seznamte se s nimi: Míří tam žhavá blondýna i matka šesti dětí

Poslankyně, které vzešly z voleb v roce 2021.
Zdroj: Facebook Lucie Šafránkové / Facebook Markéty Pekarové Adamové / Facebook Kláry Kocmanové - koláž eXtra.cz
+ Dalších 46 fotografií
politika

Voliči v říjnových volbách rozhodli, že v nové Poslanecké sněmovně usedne rekordní počet žen. Z 200 poslanců jich bude rovných 50. Najdete mezi nimi například lékařku, která pomáhala v roce 2009 zachránit popálenou Natálku. A není to zdaleka jediný silný příběh.

Zatímco po volbách před čtyřmi lety usedlo v Poslanecké sněmovně 44 zástupkyň něžného pohlaví, letos jich je o šest více. Nejméně žen bylo ve Sněmovně po volbách v roce 1992, tehdy jich bylo pouhých 21.

Jsou mezi nimi starostky, učitelky, lékařky i zdravotní sestry. Některé obhájily mandát z minulých voleb, pro další to bude nová zkušenost. Nejvíce poslankyň má hnutí ANO, celkem 20. Koalice Pirátů a STAN jich má 13. Podívejte se do galerie, které ženy vyslali Češi do sněmovny.

Výsledky voleb 2021

Favoritem ve volbách bylo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, ​druhé místo podle předběžných odhadů patřilo koalici Spolu, kterou vytvořily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a třetí příčka koalici Pirátů a Starostů. Volby nakonec vyhrála koalice SPOLU, druhé místo obsadilo hnutí ANO, třetí místo patří koalici Pirátů a Starostů. Posledním subjektem, který se dostal do Sněmovny, je SPD.

Související články

Další články