Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

50 let od úmrtí Coco Chanel: Módní ikonu v kostýmku dohnaly románky do exilu

Zdroj: achiv
+ Další 3 fotografie
Coco Chanel
Módní návrhářka Coco Chanel je známá především díky nesmrtelným kostýmkům a jednomu z nejdražších parfémů s názvem Chanel N˚5, kterým se voněla například kráska Marylin Monroe. Zakladatelka slavného francouzského módního domu neměla v profesním životě konkurenci.

O jejím dětství se ví jen málo, otec se živil jako podomní obchodník. Po smrti matky byla Gabrielle umístěna do sirotčince Svatého srdce v Aubazine. Když ji bylo dvacet let, musela se dívka osamostatnit.

Přes den pracovala jako švadlena a po večerech si přivydělávala zpěvem po kavárnách a barech. Tam získala nejen přezdívku Coco, ale i zámožného milence, Etienna Balsana, který byl její vstupenkou do vyšší společnosti.

Coco Chanel neměla o milence nouzi

Ačkoliv se k ní choval Etienne dobře, nebyl její životní láskou. Tou se stal anglický uhelný magnát Arthur „Boy“ Capel, který jí pomohl v jejím snu. Díky jeho finanční pomoci si mohla Coco dovolit vlastní kloboučnictví. Jejich vztah bohužel netrval dlouho. Po konci první světové války, se její Boy zabil při autonehodě. I když svého Angličana milovala, dlouho sama nezůstala. Za svůj život měla velký počet milenců, ale ani za jednoho z nich se neprovdala.

Mezi její amanty patřila řada významných mužů jako například malíř Paul Irib, ruský velkovévoda Dmitrij či skladatel Stravinsky. O jejich románku byl dokonce natočen film Coco Chanel a Igor Stravinsky v hlavních rolích s Annou Mouglalis a Madsem Mikkelsenem.

Během druhé světové války však ve výběru milence udělala velkou chybu. Zapletla se s německým důstojníkem Hanse Günthera von Dincklage. Přes noc se z uznávané návrhářky stala zrádkyně a kolaborantka, kterou Francouzi vyhnali ze země. Do vlasti se mohla vrátit až po devíti letech strávených ve Švýcarsku.

Coco Chanel se ráda lišila

Chanel nepatřila mezi klasické ženy své doby, dávala přednost střídmému stylu. Ráda nosila pánské svetry a pruhovaná námořnická trika. Ve svých návrzích nepoužívala skoro žádné ozdoby ani korzety. Dávala přednost lehkým látkám a jednoduchým střihům. Dle jejích slov měla být mladá dáma nóbl a nádherná.

Pod jejími rukama vznikl tolik oblíbený chanelovský kostýmek s kapsami. „Se dvěma černými kostýmky a třemi bílými halenkami může každá žena dobýt svět i srdce člověka, jehož miluje, a stále zůstane extrémně elegantní,“ říkávala návrhářka. Dále představila ženám ikonické malé černé a kabelku přes rameno, díky které měly dámy volné ruce.

Na stará kolena byla Coco morous

Ke stáří už Coco přestala chápat módu moderní společnosti. Připadala jí nevkusná, a to hlavně kvůli krátkým sukním. „Ne mnoho žen má hezká kolena, nevím, proč by je měly ukazovat.

Coco Chanel naposledy vydechla 10. ledna roku 1971. Život slavné návrhářky inspiroval režisérku Anne Fontaine k natočení filmu, kde hlavní hrdinku hraje Francouzka Audrey Tautou.

Související články

Další články