Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

5 ztroskotanců! Tihle hráči utopili talent v alkoholu, nebo se na ně prostě zapomnělo

5 ztroskotanců! Tihle hráči utopili talent v alkoholu, nebo se na ně prostě zapomnělo
Zdroj: Sparta Praha / TV Nova
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie

Touhle dobou měli už dávno být oporami reprezentací a táhnout české vlajky na ty nejvyšší stupně. Místo toho se však utápěli v alkoholu, dluzích nebo zraněních a z velkých talentů zbylo jen velké zklamání.

Ve sportu se říká, že talent je více než padesát procent úspěchu.

Ta druhá polovina, která obsahuje tvrdou dřinu, ale i štěstí na zranění, je však mnohem důležitější. Své o tom ví třeba i nejoblíbenější český sportovec Jaromír Jágr (43), který snad v každém ze svých rozhovorů nezapomene připomenout, že vděčí za dlouhou kariéru zejména lásce pro sport, ale i tomu, že se mu vyhýbala vážnější zranění.

Dnes si však připomeneme osudy "hvězd", které nakonec nezazářily. Sportovce, kteří nikdy nenaplnili svůj potenciál vylétnout ke hvězdám:

1. Patrik Štefan, Sidney Crosby, Alexander Ovečkin, Patrick Kane nebo aktuálně Connor McDavid

To jsou hráči, kteří již od nejútlejších let výrazně převyšovali všechny hokejisty svého věku a měli na to, aby se stali hvězdami NHL Stali se jedničkami draftu. Do této exkluzivní společnosti se dokázali vklínit i dva Češi. Roman Hamrlík a Patrik Štefan. Štefana si v obří konkurenci (například bratrů Sedinů) vybrala jako prvního na draftu NHL Atlanta Trashers a čekala, že ji Štefan potáhne vstříc lepším zítřkům. Nestalo se.

Český útočník se nesrovnal s obrovským tlakem, navíc ho decimovalo jedno zranění za druhým a v NHL se nakonec neprosadil. Jeho nejslavnějším momentem proto pro fanoušky navždy zůstane netrefení prázdné branky v dresu Dallasu, ze kterého navíc o pár chvil později vytěžil gól jeho krajan Aleš Hemský. Štefanovým největším úspěchem proto nejspíše zůstane stříbrná medaile z Rigy pod kontroverzním trenérem Hadamczikem.

Nyní se živí jako poměrně úspěšný hokejový agent, který zastupuje například náš největší hokejový talent současnosti - Pavla Zachu Bude Zachova kariéra úspěšnější než v případě jeho věčně zraněného manažera?

2. Jan Šimák

Talentu měl jako Rosický, ale nakonec je rád za angažmá v druholigových Českých Budějovicích. Šimák se zhruba před dvanácti lety stal senzací Německa. Nejprve zazářil v dresu Hannoveru a poté i v dresu v té době pořádně našláplého Bayeru Leverkusenu. O Šimáka se v té době zajímaly největší světové kluby, ale místo aby se probojoval na památné Euro v Portugalsku, tak bojoval sám se sebou. Démon alkohol děsivě pošramotil nejen jeho kariéru, ale i pověst, a tak byl eskortován do Sparty I v ní se ale krom geniálního fotbalového myšlení ukazoval jako neřízená střela, a tak ho trenér Hřebík poslal tajně do léčebny.

K alkoholu se však přidaly i automaty a bylo po talentu. Šimákovi se sice krátkodobě ještě podařilo nakopnout kariéru v bundesligovém VfB Stuttgart, ale nyní se protlouká pouze po druholigových stadionech. Měl rozhodně na víc.

{{video:https://www.youtube.com/watch?v=fCHMhm0cPCw}}

3. Milan Pacanda

Dost podobně na tom byl i brněnský patriot a možná největší talent zdejší líhně Milan Pacanda. Mrštný a technicky zdatný útočník v tehdejší Gambrinus lize drtil jednu obranu za druhou, stejně tak efektivně si však vedl i v místních nalévárnách a jeho tahy se spoluhráči se staly již evergreenem. Dokonce takovým, že Pacandova pověst odradila kdysi stamilionové nabídky.

Proto byli brněnští rádi, když se věčného flamendra zbavili za 25 milionů do Sparty. Zde Pacandu krátkodobě nakopl motivátor všeho druhu Franz Straka. Později se však Pacanda vytratil a podlehl svodům velkoměsta. Problémům se nevyhnul ani v Rakousku či Kazachstánu a jeho osobní život srážely dluhy. Pacanda spadl na dno a doslova naházel všechny vydělané peníze do alkoholu i automatů. Nyní je rád za angažmá v pralesní lize a manuální práci.

{{video:https://www.youtube.com/watch?v=sxf2PztBtXE}}

4. Martin Fenin

Psal se rok 2007 a Česko bylo na nohou. Mladí fotbalisté do 20 let právě svírali Argentince ve finále mistrovství světa, a byť jim nakonec Feninův gól proti Aguerovi a spol. nestačil, svět jim a hlavně jejich malému zlatému útočníkovi ležel u nohou. Známý teplický flamendr Fenin si toho byl vědom a užíval si nadmíru svody lokální slávy a vyčkával bohaté zahraniční angažmá. Byť o něj tehdy moc, moc stál Arsene Wenger, vybral si německý Frankfurt, kde se uvedl parádním hattrickem na hřišti Herty Berlín. Půlrok v Německu se mu poměrně povedl, a tak se dostal i do kádru na Euro 2008. Zde všechno pozitivní končí.

Fenin sice podepsal lukrativní smlouvu s Pepsi, ale to byl asi jeho jediný úspěch, kterého poté dosáhl. V Německu se připomněl tak maximálně podpálením vlastního bytu (mimochodem se toho účastnil i nynější sparťan Markus Steinhöfer), vypadl z okna a byl z Německa vyhnán nejprve do Cottbusu a poté do pražské Slávie Pomoc mu sice nabízel tehdejší ředitel klubu František Hrdlička, který údajně jako jediný dokázal tohoto divokého playboye srovnat, ale Fenin ho odmítl. Ve Slávii však jeho problémy neustaly. Měl nadváhu, hrál mizerně, a tak se nakonec skutečně vrátil do Teplic. V rodinném klubu však odehrál pouze 7 zápasů a úsměvných 195 minut s bilancí jednoho gólu. Český Balotelli nyní hraje třetí německou ligu a na velký comeback to rozhodně nevypadá.

{{video:https://www.youtube.com/watch?v=Qt-4lyYOmXQ}}

5. Nicolas Šumský

Nový Nedvěd Takové přízvisko již od mala slýchal "hráč/projekt" Nicolas Šumský. Již jako o malém chlapci o něm běžel dokument na České televizi, kde se malý Nicolas chlubil příslušností ke knížecímu klubu z Monaca, kde v tu dobu úspěšně působil i nynější reprezentant Jaroslav Plašil. Obecně vzato byl ale Šumský brán za mnohem větší talent, který si ve Francii piplali. V té době byl považovaný za absolutní supertalent, a tak si ho posléze vyhlédl i slavný argentinský River Plate, kde dle svých slov hrál s maradonovskou desítkou. Tím začalo jeho kočování světem.

V roce 2011 se ale Šumský trochu překvapivě vrátil zpátky do Čech v dresu Bohemians 1905. Mladý Maradona na sebe ihned upoutal pozornost reflektorů sebevědomými prohlášeními, kde si troufal vyškolit tehdejšího nejlepšího obránce ligy Řepku (41), ale i usměrňovat starší členy kabiny v čele s Radkem Sňozíkem. I proto ho nakonec musel sám Sňozík důrazně usměrňovat sám, aby pochopil, že ještě nedozrál do věku, kdy bude rozkazovat třicetiletým habánům. Jakžtakž to nakonec pochopil. Když už se zdálo, že se "Nicky" konečně usadí, zamířil překvapivě do italské Parmy, která ho ale obratem poslala do Gorici. To byla ta zdaleka nejmenší komplikace. V témže létě měl totiž vážnou dopravní nehodu. Jeho vůz narazil do stromu, při havárii zemřela osmnáctiletá spolujezdkyně, jeho přítelkyně. V listopadu 2013 padl verdikt soudu. Šumskému hrozilo 6 let nepodmíněně, ale nakonec dostal jen dvouletou podmínku. Musel také zaplatit rodině dívky odškodné plus náklady na pohřeb.

Ofenzivní záložník se psychicky zhroutil i nyní tráví čas po hostováních kdesi ve Skotsku. Jeho kariéra se tedy zatím smrskla spíš na velké PR okolo jeho osoby.

{{video:https://www.youtube.com/watch?v=ldI0YQzAVC8}}

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy