Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

5 zlozvyků, kterými si zaděláváte na zubní kámen

5 zlozvyků, kterými si zaděláváte na zubní kámen
Zdroj: shutterstock.com
Zubní kámen
Říká se, že krásný úsměv a zdravé zuby jsou jedním z kritérií, podle kterého si někteří vybírají svůj protějšek. Udržet takový úsměv ale není jen tak. Veškeré naděje mohou v mžiku klesnout, pokud vaše zuby hyzdí zubní kámen. Víte, kterých 5 nejčastějších zlozvyků k němu vede?

Jak se zbavit zubního kamene? Dejte si pozor na nejčastější zlozvyky

Všechno začíná obyčejným plakem. Každý den se nám do úst dostávají bakterie a shlukují se v místech, kde se setkávají zuby s dásněmi. Právě proto je tak důležité pravidelně si čistit zuby a odstraňovat nános zubního plaku. V opačném případě plak začne mineralizovat a silněji přilne k zubní sklovině.

Takže jak se zbavit zubního kamene Zatímco s plakem si poradí zubní kartáček, se zubním kamenem už musíte k lékaři. Pokud se vám kámen neustále vrací, možná děláte něco špatně. Přečtěte si seznam 5 nejčastějších zlozvyků, které vedou k zubnímu kameni a zjistěte, zda tam není i ten váš:

1. Nečistíte si zuby pravidelně

Aby se vám zubní plak nezačal měnit v zubní kámen, je třeba ho odstraňovat opravdu pravidelně. Zuby byste si měli čistit alespoň dvakrát denně, a to alespoň dvě minuty. Ideálně by však čištění mělo trvat tak dlouho, dokud nemáte pocit, že jsou vaše zuby opravdu čisté. Pokud si jednou za čas zuby nevyčistíte, nic se neděje, rozhodně by to však nemělo být pravidlem.

2. Při čištění zubů zapomínáte na krčky

V krčkové části zubu, tedy nejblíže k dásním, se usazuje nejvíce bakterií. Nejnáchylnějším místem je pak vnitřní strana zubů na spodní čelisti, protože se tu nachází vývod slinných žláz. Kromě krčků lidé často zapomínají také na mezizubní prostory, napravte to vhodným elektrickým kartáčkem nebo zubní nití.

3. Kouříte

Kouření přispívá k mnoha zdravotním neduhům a má vliv i na vaše zuby. Pokud jste náruživí kuřáci, měli byste péči o svůj chrup věnovat o to větší péči a čistit si zuby opravdu pravidelně. Kouření vysušuje vaše ústa a zastavuje tak tok slin, které běžně odplavují zbytky potravy. Na zubech, v mezizubních prostorách a na jazyku se tak začnou množit bakterie, které se podílejí na zánětu dásní, zápachu z úst a postupně mohou přispívat i ke vzniku zubního kamene.

4. Používáte příliš měkký kartáček

Měkký zubní kartáček je sice šetrný k zubům a je vhodný především v případě, že vás trápí akutní zánět dásní nebo jiné potíže. Nicméně, s měkkým kartáčkem trvá každé čistění zubů mnohem déle a musíte mnohem více péče věnovat správné technice, protože velmi měkká vlákna kartáčku nejsou při odstraňování zubního plaku tak účinná. Pozor! Řešením rozhodně není ani příliš tvrdý kartáček, ten bys zas mohl mít neblahý vliv na vaši zubní sklovinu. Extrémům se raději vyhněte a pokud si stále nejste jistě, který kartáček je pro vás ten pravý, poohlédněte se po elektrickém zubním kartáčku.

5. Používáte zuby jako nástroj

Obal od chipsů, nalomený nehet nebo otravná nitka – místo nůžek raději použijete zuby? Pak si koledujete nejen o prasklinky a odštípnutí zubu, ale rovnou si ho můžete i zlomit. Náprava zubů vás pak bude stát více než námaha, kterou byste vynaložili na podání nůžek. Prasklinky jsou navíc ideálním místem pro hromadění bakterií, odkud je budete hůře dostávat.

S prevencí pomůže elektrický kartáček

Zubnímu kameni se nejúčinněji vyhnete zkrátka tak, že si budete pravidelně čistit zuby. Abyste ale měli jistotu, že jsou zuby opravdu čisté i v místech, kam s běžným manuálním kartáčkem nedosáhnete, vyplatí se vám elektrický zubní kartáček od Oral-B, značky, kterou doporučují zubní lékaři po celém světě.

Praktická kulatá hlava kartáčku poctivě obklopí každý zub. Kombinací tří pohybů, oscilace, rotace a pulzace, postupně rozruší a vyčistí zubní plak, takže mu nedáte jedinou šanci proměnit se v zubní kámen. V porovnání s běžným manuálním kartáčkem vám elektrický kartáček odstraní o 100 % více zubního plaku, zlepšení tak můžete pozorovat už během prvního týdne čištění.

S elektrickým kartáčkem si nemusíte lámat hlavu s technikou čištění, veškerou práci v tomto ohledu kartáček odvede za vás. Stačí hlavu postupně přesouvat ze zubu na zub. A abyste si byli jisti, že je čištění opravu šetrné, jsou kartáčky vybaveny senzorem tlaku, který vás upozorní, když na zuby příliš tlačíte. Elektrický kartáček je zkrátka vybaven vším, co potřebujete ke správné ústní hygieně a pomůže vám tak udržet vaše ústa a zuby čisté a zdravé.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy