Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

5 zajímavostí z filmu Kód Enigmy: Co má společného vědec Turing a Apple?

5 zajímavostí z filmu Kód Enigmy: Co má společného vědec Turing a Apple?
Zdroj: archiv
Předchozí Další
Byl jeden z těch, kteří se zasadili o ukončení druhé světové války. Alan Turing byl matematik a kryptoanalytik. Během války rozluštil kód šifrovacího stroje Enigma. Namísto oslav ho ale vlastní země o několik let později dohnala k sebevraždě. Co nevíte o tomto géniovi a jaké jsou zajímavosti filmu Kód Enigmy?

1. Potupná smrt

Alan Turing byl gay, což bylo v padesátých letech nezákonné a tvrdě trestané. Sice zachránil několik tisíc životů, ale i tak stanul kvůli své orientaci před soudem Měl jít do vězení, ale rozhodl se místo toho pro dobrovolnou chemickou kastraci. Rok si nechával píchat injekce estrogenu pro snižování libida. Nakonec potupu nevydržel a kousl do jablka napuštěného kyanidem.

2. Pocta od Applu

Geniálnímu vědci se dostalo posmrtné úcty od společnosti Apple Turing byl prvním počítačovým vědcem vůbec a zamýšlel se nad možnostmi umělé inteligence. Právě nakousnuté jablko si vybrala firma jako své, dnes už kultovní logo. Takové jablko, jakým se rozhodl ukončit Turing svůj život.

3. Přesvědčivý v roli

Aby Benedict Cumberbatch ztvárnil Alana Turinga co nejlépe, vyžádal si po dobu natáčení zubní protézu. Nosil ji dobrovolně a nikdo z tvůrců to po něm nevyžadoval.

4. Hollywoodská stopa ve filmu

Film byl natočen v Anglii s britskými herci, ale dlouho se uvažovalo, že by hlavní roli mohl hrát fešák Leonardo DiCaprio

5. Posmrtná omluva

Turingovo jméno bylo očištěno až hodně dlouhou dobu po jeho smrti. V září 2009 se jménem vlády omluvil premiér Gordon Brown. Jeho omluva vyšla v novinách a on lituje nelidského chování, jakému byl vědec vystaven. "Zasloužil si něco mnohem lepšího," stojí také v omluvě.

O čtyři roky později udělila královna Alžběta Turingovi královskou milost. "Jeho život byl zastíněn obviněním z homosexuality. Rozsudek byl nespravedlivý a diskriminační, zaslouží si odvolání," řekl ministr spravedlnosti Grayling.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy