Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

5 zajímavostí o přestupném dni: Proč vůbec existuje a co je na něm zvláštní?

Zdroj: profimedia.cz
29. únor
Lidé po celém světě jsou zvědaví, co vlastně přestupný rok znamená. Společnost Google se proto rozhodla odpovědět na 5 otázek, které jsou ohledně 29. února nejvíce zadávány do vyhledávačů. Jakkoliv se některé dotazy zdají trochu hloupé, v odpovědích na ně se můžete dozvědět něco, co jste ještě netušili.

Historie přestupných dnů sahá až do starověkého Egypta, každý čtvrtý rok byl jeden den navíc už od roku 238 před naším letopočtem. Ačkoliv v minulosti s ním byla vázána spousta tradic, dnes už je to téměř obyčejný den jako každý jiný. Co lidi ohledně 29. února zajímá?

Co je přestupný den?

Přestupným dnem je 29. únor, který přichází každé čtyři roky, tedy v přestupném roce. Slouží k vyrovnávání rozdílů mezi tropickým rokem, který je dán dobou oběhu Země kolem Slunce a ovlivňuje střídání ročních období na planetě, a kalendářním rokem, ten je dán počtem dní nebo měsíců odvozených od doby rotace země kolem své osy.

Proč je přestupný den?

Jak bylo zmíněno v předchozí odpovědi, přestupný den slouží k vyrovnávání rozdílů mezi tropickým rokem a kalendářním rokem. Tropický rok je dlouhý 365,24219 dne a je tedy o čtvrtinu delší než rok kalendářní. Proto je jednou za čtyři roky. Ani toto vyrovnání ale není zcela přesné.

Co se stane, když jsem se narodil 29. února?

Nestane se vůbec nic. Ačkoliv dříve panovaly obavy, že dítě narozené 29. února bude mít v rodném listě buď datum 28. února nebo 1. března, není to pravda. Oslavu si lidé zkrátka posunou a každý přestupný rok je někteří slaví o to intenzivněji. Svátek v tento den mají Horymír a Horymíra. Mužů s tímto jménem je v Česku 165 a žena je jen jedna jediná.

Co mám dělat v přestupný den?

V podstatě to, co každý jiný den. Přestupný den se v Česku jako svátek neslaví, pokud tedy zrovna není víkend, znamená to, že si odpracujete v roce o jeden den navíc. Podobné je to i v ostatních zemích.

Co je zvláštního na 29. únoru?

Samo o sobě by na něm nebylo zvláštního nic, toto mimořádné datum ale přitahuje pozornost párů, které se chtějí sezdat. Záleží sice na tom, zda 29. únor připadá na všední den či na víkend, zvýšený zájem o svatby je ale evidován.

Související články

Další články