Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

5 věcí, které smí a nesmí antikonfliktní tým! Je v ulicích opravdu potřeba?

Zdroj: Twitter
Se zákazem kouření v podnicích se v ulicích Prahy vyrojil nejen dav kuřáků, ale také antikonfliktní tým. Jedná se o skupinku vybraných jedinců. Ti byli vybráni bezpečnostní agenturou, kterou vybrala Praha 1. Bizarní přístup se okamžitě setkal s ostrou kritikou veřejnosti. Připravili jsme pro vás seznam pravomocí, které antikonfliktní tým má.

Tým nemůže zasáhnout

Antikonfliktní tým má v ulicích udržovat pořádek a upozorňovat lidi na to, že například nemají konzumovat alkohol na ulici. Pokud ovšem budete klást odpor, tým nemá pravomoc vás zadržet, ale musí neprodleně informovat policii. Mají tedy funkci pouze informativní.

Tým vás nemůže legitimovat ani zadržet

Pokud dojde na kladení odporu proti upozornění, které vám člen týmu dá, ten opět nemá právo vás jakkoliv zadržovat ani napadat, dokonce nemá ani právo po vás žádat vaše osobní doklady. Bude pouze vyčkávat příjezdu přivolané policie, zatímco vy můžete svévolně odkráčet pryč. V tomto případě je nezbytnost existence daného týmu opravdu otázkou k zamyšlení.

Člen týmu na vás nesmí vztáhnout ruku

Přestože banda nabušených členů antikonfliktního týmu působí poněkud hrůzostrašně, nesmějí vás sami od sebe napadnout. Obava, kterou vyjádřila většina veřejnosti z toho, že tým bude konflikty spíše vyhledávat a provokovat, je tedy zbytečná. V očích zákona jsou to stejní občané se stejnými pravomocemi jako kdokoliv jiný.

Funkce informování

V podstatě jedinou funkcí tohoto týmu je informovat veřejnost a upozorňovat na porušení zákona. Pokud se situace vyhrotí, tým informuje policii. Jedná se tedy v podstatě o v Česku tolik neoblíbenou funkci informátorů.

Oznámení má stejnou váhu jako kohokoliv jiného

Vzhledem k tomu, že nemají žádnou právní moc, mají hlášky antikonfliktního týmu stejnou funkci, jako když například přestupek nahlásí jakýkoliv jiný občan. S tím rozdílem, že tým se na přestupky zaměřuje a upozorňuje na jejich dopuštění. Znovu se tedy ptáme, jaká že je smysluplná funkce antikonfliktního týmu v ulicích Prahy?

Související články

Další články