Možná dnes na nebi budete pozorovat nejen překrásný úplněk, ale budete se na něm snažit také nalézt stopy modré barvy.

Pomůžeme vám a prozradíme 5 věcí, které jste o „blue moonu“ možná nevěděli!

1. Termín modrý měsíc neboli blue moon pochází z Ameriky. S barvou Měsíce však nijak nesouvisí. Pořekadlo once in a blue moon (jednou za modrý měsíc) se totiž od roku 1946 po nesprávném výkladu amatérského astronoma Jamese Hugha Pruetta používá pro označení dvou úplňků v jednom kalendářním měsíci.

2. Abyste tomu rozuměli, pořekadlo „jednou za modrý měsíc“ má stejný význam jako naše „jednou za uherský rok“. Takže dnešní den je opravdu výjimečnou a nepříliš často opakovanou událostí.

3. Modře označili tento měsíc údajně američtí farmáři už v 18. století. Pro každý úplněk v roce mají totiž zvláštní pojmenování.

4. Někdy se nám opravdu může zdát, že Měsíc má modřejší barvu. Ta však nesouvisí s druhým úplňkem, ale Měsíc může nabýt namodralého zabarvení přes den, kdy jej zabarvuje blankyt oblohy, nebo po silných vulkanických erupcích, při kterých se dostává do zemské atmosféry velké množství vulkanického popela. Ten pak působí jako filtr, který způsobí zmodrání Měsíce.

5. Dnešní Měsíc stojí ve znamení Vodnáře. Je známo, že toto znamení je intuitivní, volnomyšlenkářské a svobodomyslné. Proto se v tento magický den bude dařit novým nápadům, vynálezům, objevům, čisté mysli, ale i meditacím, čarování, kouzlení a magii celkově. Užijte si to!