5 věcí, které jste nevěděli o tajemném svátku všech zemřelých
Víte vůbec, co se všechno bude dít 2. listopadu, na Dušičky?
Tohle je 5 zajímavých věcí, které jste o svátku všech zemřelých nejspíš nevěděli, ale měli byste!
1. Z náboženského hlediska tenhle den připomíná fakt, že hrobem život nekončí. Proto by se k náhrobkům neměly pokládat papírové nebo umělé květiny, protože nenesou správnou symboliku. Na hroby by se naopak měly dávat květiny živé a zapálené svíčky.
2. Keltský rok začínal Samhainem a slavil se 1. listopadu v noci z předešlého dne na den sváteční. V tento den se podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých. Dušičky jsou vzpomínkou na zesnulé, kteří ještě nejsou na tuto skutečnost připraveni a procházejí fází očišťování. Keltové zapalovali ohně, aby se duše pozůstalých mohla ohřát a strávit s nimi noc. Svíčky, které se zapalují dnes, jsou pozměněnou formou právě této tradice.
3. Naši předci věřili, že právě kolem 1. listopadu nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých a kdy je třeba se před zlými duchy ochránit světlem z lampiček. Tedy ještě dávno před dnes známou halloweenskou dýní používali naši předkové k vyřezání svítilen cukrovou nebo krmnou řepu. Takže žádná americká pitomost!
4. Jak jste si asi všimli, symbolem Halloweenu je dutá dýně s otvory pro oči a ústa, jež zevnitř osvětluje svíce. Právě ta má zahánět zlé duchy. Říká se jí „Jackova lucerna“.
Jack byl totiž velice zhýralý chlapík. Když si pro něj přišel ďábel, tak ho Jack obelstil. Přesto musí do skonání věků obcházet temnotou a svítit si svíčkou ukrytou ve vydlabané dýni.
5. Noc z prvního na druhého listopadu je kouzelná, můžeme si se svými pozůstalými popovídat a říci jim, co nás trápí. Pokud máte deprese nebo pokud jste si nestačili popovídat s těmi, které jste milovali a ztratili, pak je čas to v tuto noc udělat. Zapalte svíci a jemným hlasem přivolávejte své pozůstalé, tuto noc je vám to dovoleno, aniž by se na vás zlobili.