Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

5 tajemných českých hřbitovů, které byste měli bezpodmínečně navštívit!

Toulky Vyšehradským hřbitovem patří k základním povinnostem letošního
podzimu.
Zdroj: archiv
+ Další fotografie
Začátek listopadu je čas, kdy vzpomínáme na své zesnulé blízké a jako projev své úcty jim přinášíme květiny a zapalujeme svíčky na hrobech. Některé hřbitovy v nás však vzbuzují víc než respekt a zvědavost.

Hřbitovy nejsou jen místem, kam chodíme uctít památku svých blízkých. Někteří z nás je vyhledávají také jako oázu klidu nebo naopak jako nevšední dobrodružství.

Na těchhle hřbitovech v Česku moc klidu nenajdete. Budete tu totiž cítit velice zvláštní energii a možná se vám změní pohled na život.

1. Hřbitov v Broumově

Na tajemném hřbitůvku v Broumově se nachází nejstarší dřevěný kostel u nás, který je zároveň jednou z nejstarších dřevěných kostelních staveb ve střední Evropě. Podle údajů broumovského kláštera byl založen už v roce 1177 rakouskou šlechtičnou, která na tomto místě přijala křest. Šlechtična věnovala kostelu perlovou čelenku, která je dodnes uložena v broumovském muzeu. Najdete zde i popravčí špalek a kopie devíti desek z 16. století, které líčí významné události města. Dozvíte se tak třeba o náletu kobylek v roce 1542, který je v těchto místech skutečně ojedinělý.

2. Židovský hřbitov v Dobrušce

Místem posledního odpočinku dobrušských Židů byl židovský hřbitov na konci dnešních ulic Křovické a Javorové. Své hřbitovy nazývali Židé poeticky „zahrada mrtvých“. Na dobrušském hřbitově se pohřbívalo až do osudného roku 1942.

3. Vyšehrad

Kdo ještě nebyl na pražském Vyšehradě a Slavíně, měl by si okamžitě vlepit pár facek a svou chybu napravit. Nejen že tu jsou slavná jména, kam se podíváte, ale místo vás nabije úžasně pozitivní energií. To je jedním z důvodů, proč je Vyšehradský hřbitov v Praze jedním z nejznámějších u nás. Původní farní hřbitůvek se v 70. letech 19. století přeměnil na vyšehradské národní pohřebiště.

4. Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou je spjatý s podivuhodným protiupírským zásahem z konce 19. století, o němž se zmiňuje žďárská i jihlavská kronika. Jeden z hrobů patřil nelítostnému správci žďárského zámeckého velkostatku Aloisi Ulrichovi. Ke svým poddaným se během života choval velmi krutě a klid jim nedopřál ani po své smrti v roce 1817. Místní proto povolali jihlavského kata, který nařídil hrob otevřít. K úžasu všech v něm našel tělo, které neneslo žádné známky zkázy. Kat oslovil Ulricha jménem a ten otevřel oči a zvolna se posadil. Knězově zaříkání se nebožtík vysmál, a tak mu kat utnul hlavu a tělo nechal zasypat nehašeným vápnem. Od té doby měli místní klid.

5. Zámecký psí hřbitov v Kunštátě

V těsné blízkosti zámku v Kunštátě na Moravě se nachází historický psí hřbitov, který je nejstarším v celé Evropě. Na konci 19. století ho založili tehdejší majitelé kunštátského panství, svobodní pánové Honrichsové z Wolfswarffenu. Najdete tu 16 pomníčků, z nichž 12 nese čitelné jméno a letopočet. Pravděpodobně nejstarší, který patří psovi jménem Lux, pochází z roku 1890. Mezi dalšími jmény, která se nacházejí na pomníčcích, je Žolička, Issi, Zuppi, Flott nebo Mopsi. Haf!

Související články

Další články