Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

5 šokujících pravd, které o vašem zdraví prozradí váš jazyk!

Jazykem se řídí mnohé medicínské systémy. Různá zbarvení a změna povlaku nebo fleky mohou totiž znamenat různé problémy a nemoci.

Jazyk patří mezi nejpřesnější ukazatele situace, která se děje uvnitř nás. Tento svalový orgán je pro nás moc důležitý. Díky němu si můžeme vychutnat jídlo, poznat teplé a studené vjemy, mluvit. Již po tisíce let se o něm mluví jako o zrcadle našeho zdraví.

Tohle je 5 nejčastějších diagnóz.

1) Rudé zbarvení

Pokud má váš jazyk jasně malinovou barvu, prozrazuje, že se ve vašem těle mohou hromadit toxiny. Jedná se obvykle o infekci, u které většinou probíhá teplota. Může ale také dojít k poruše ledvin. Jindy znamená červená barva třeba nedokrevnost a málo železa v krvi. Při těžkém průběhu zápalu plic a dýchacích potížích se jazyk zbarvuje do tmavě červena až fialova.

2) Modré odstíny

Pokud jste zrovna nejedli borůvky, může to znamenat, že máte cévní problémy nebo jste prodělali mozkovou či srdeční příhodu. Většinou se říká, že jazyk chvíli před smrtí celý zmodrá a je proto ihned nutné vyhledat lékařskou pomoc!

3) Bílý povlak

Pokud je váš jazyk bílý jako tvaroh, mohlo by to znamenat kvasinkovou infekci, která obvykle vzniká užíváním antibiotik. Hrubší bíložlutý povlak svědčí o celkovém vyčerpání organismu, kolapsu imunity, hromadění toxinů v těle nebo problémech se žlučníkem.

4) Prasklinky

Praskliny či malé trhliny jsou normálním projevem stárnutí. Je však zapotřebí zvýšené opatrnosti, protože se tyto trhlinky a praskliny mohou časem zanítit. Zvlášť pokud vám netáhne na 70, měli byste jim věnovat zvýšenou pozornost.

5) Bílé skvrnky

Různé zabarvení jazyka naznačuje, že vaši ústní dutinu něco dráždí. Tento jev je častý u kuřáků. Ve skutečnosti se ale mohou tyto malé skvrnky rozvinout až v rakovinu! Flíčky a barevné nerovnosti mohou znamenat také onemocnění trávicího ústrojí a špatný psychický stav pacienta. Některé příznaky stojí za povšimnutí, jelikož lze díky včasné léčbě zabránit větším zdravotním problémům.

Mohlo by vás zajímat

Další články