Ne nadarmo si již od dětství utváříme nejrůznější rituály, které dodržujeme a při jejich porušení se cítíme nesví. Udělejme si takové rituály i v práci a uvidíte, že se pak do zaměstnání budete i víc těšit. Těchto 5 rituálů vám zaručí pohodu na pracovišti i v duši.

1) OSOBNÍ PROSTOR

Pokud jsme dlouhou dobu v úzkém kontaktu s kolegy a není zachována naše osobní zóna, začneme cítit nervozitu a stáváme se podráždění. Proto si v kanceláři vytvořte vlastní koutek, který bude jen vaším prostorem. Pokud pracujete v open space office, je to s osobní zónou komplikovanější, přesto si vytvořte malý osobní pracovní prostor. Na stůl si dejte třeba květinu nebo svíčku, a pokud budete cítit, že potřebujete únik do vlastního prostoru, nasaďte si sluchátka a prostor hledejte sami v sobě.

2) PŘÍJEMNÁ MUZIKA

Dlouhé hodiny ticha strávené v kanceláři ubíjí nejen naši motivaci pracovat, ale ničí jakýkoli pocit spokojenosti. Proto se domluvte s kolegy a vyberte vhodnou muziku, která vám bude zpříjemňovat pracovní den. Každý z kanceláře může přinést svá oblíbená CD a den bude hned rychleji utíkat. K zahození není ani relaxační hudba, poslouchání deště, zpěv ptáků a podobné zvuky. Pokud se vám tuto myšlenku nepodaří zrealizovat, jsou tu pořád sluchátka, která zaručí dobrou náladu alespoň vám, když už ne někomu jinému.

3) DISCIPLÍNA

Budete se divit, ale i udržení disciplíny navodí příjemný pocit z práce. Nejhorší a nejdepresivnější jsou ty druhy povolání, ve kterých si vlastně můžete dělat, co chcete, a přitom jste pod kontrolou. Disciplína úzce souvisí s rituály. Člověk prostě rád dodržuje určité body a plní zadané úkoly, cítí se pak více užitečný a má z práce lepší pocit. Proto nebuďte líní a dodržujte všechna pravidla, která k pracovnímu procesu patří.

4) DOPŘEJTE SI ODPOČINEK

To, že jste v práci, ještě neznamená, že si nemůžete dovolit zajít v klidu na oběd nebo si zatelefonovat. Stanovte si minimálně jednu delší pauzu, ve které se najíte, dáte si kávu a na chvilku vypnete, a dále si dělejte průběžně desetiminutové přestávky, ve kterých si dojdete na záchod, zkontrolujete si mail, zatelefonujete kamarádce. Uvidíte, že pokud si den rozplánujete do menších časových intervalů, bude vám daleko více utíkat a vy se budete cítit odpočatí.

5) DROBNÉ RADOSTI

Najděte si na práci něco, co vás činí spokojenými, a na tyto věci se zaměřte. Dopřejte si nové boty, ve kterých se do práce kráčí přeci jen veseleji, nebo si objednejte sushi, které vám zpříjemní dlouhý pracovní den. Můžete si koupit květinu, o kterou se budete vždy v práce starat, nebo si pořiďte stejný hrneček s kolegyní a radost pociťujte nad šálkem kávy.

Vymyslet si můžete i své vlastní rituály. Důležité je, abyste v okamžiku, kdy z práce odcházíte, cítili příjemný pocit a byli dobití, a ne vybití a unavení. Práce je váš druhý život kromě toho rodinného, který žijete, a tak si ho zpříjemňujte!