Najděte si recenze

Řada e-shopů využívá reklamy přes sociální sítě. Hezký obrázek, zajímavá cena, pošta zdarma. Nedejte na první dojem a před vaším nákupem si o obchodu něco zjistěte. Přečtěte si hodnocení jiných uživatelů. Zjistíte třeba, že zboží nebylo dodáno, nebo je tam čekací lhůta delší než měsíc. Kvalita zboží také nemusí odpovídat obrázku. Výrobek je často z Číny a e-shop ho objednává jako prostředník. Vydělá si na rozdílu ceny.

Certifikované obchody

Je řada menších online shopů, které nabízí kvalitní zboží. Vždy je však důležité zkontrolovat, jaké jsou podmínky vrácení zboží a jak je dlouhá dodací lhůta. Tyto faktory před Vánoci opravdu nepodceňujte. Zvlášť pokud nechcete, aby vám dnes objednané zboží došlo třeba až po Novém roce. V České republice se certifikaci internetových obchodů věnuje Asociace pro elektronickou komerci (APEK), www.apek.cz. Zde najdete certifikované shopy, které dodržují pravidla bezproblémového nákupu.

Pozor na platby předem

Už v minulosti využívaly některé e-shopy podvodné praktiky. Po platbě předem došlo v balíčku něco jiného, nebo nedošel vůbec. Pokud e-shop nabízí pouze platbu předem, místo ostatních možností platby, zjistěte od ostatních zákazníků, zda s obchodem nebyly problémy.

Zásilkové služby

Všechny zásilkové služby mají před Vánoci plné ruce práce a je to pochopitelné. Každý rok se zvyšuje počet zákazníků, kteří si objednávají online. Při převzetí zkontrolujte, zda je zásilka nepoškozena. Pokud je, nemusíte balíček přijmout. Dobré je začít tedy objednávat co nejdříve a nenechávat to na poslední chvíli. Pak máte čas zboží vrátit, případně poškozenou zásilku reklamovat.

Využijte internetové srovnávače cen

Levný zimní kabátek za 700 Kč. Je hebký, lehký a příjemný. Řeknete si určitě, to je dobrá cena a vypadá celkem dobře. Nedejte na první dojem a koukněte se i na ostatní obchody. Kromě ceny zkontrolujte i kvalitu použitého materiálu. Zda můžete zboží reklamovat a zda jsou k dispozici dobré tabulky velikostí.

Závěrem lze říct, že online nakupování je určitě pohodlnější. Jestli i rychlejší, toť otázka. Hledání ideálního dárku může zabrat celé hodiny. Nedejte vždy na cenu, abyste se později nezdržovali reklamací. Využívejte recenzí ostatních uživatelů. Neriskujte, pokud má obchod špatné hodnocení. Využijte především ověřených obchodů.