Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

5 příčin, proč vás bolí břicho: Vyznejte se ve svých orgánech!

Bolí vás břicho. Fajn. Dřív, než do sebe začnete sypat prášky, měli byste se chvíli věnovat samovyšetření a alespoň okrajově zjistit, co se asi děje. A vychytat, zda a popřípadě kdy navštívit lékaře.

1. Bolest v podbřišku

U žen to mohou být obyčejné menstruační bolesti nebo pak bolesti doprovázející gynekologická onemocnění. Dále se může jednat o močový měchýř nebo tlusté střevo. Bolest v pravém podbřišku může signalizovat zánět slepého střeva.

2. Bolest kolem pupíku

I tady se může jednat o zánět apendixu, bolest se poté přesune do pravého podbřišku. Anebo jste jen slupli něco zkaženého a brzo poletíte na záchod.

3. Bolest v oblasti nadbřišku

Že by žaludek? Nebo žlučník? Cítíte bolest v nadbřišku, která vystřeluje až do krku nebo do rukou a zad? Pravděpodobně se jedná o tzv. gastroezofageální reflux, tedy zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Hluboká a tupá bolest nad pupkem může znamenat zánět slinivky. Ostřejší bolest, která se poté rozvine do všech částí břicha, může signalizovat střevní chřipku. Bolest pravého nadbřišku je pak klasická pro pacienty s Crohnovou chorobou (onemocnění tenkého střeva). Ledvinová kolika se pak projevuje tupou bolestí v zádech či v boku.

4. Bolest v okolí žeber

Pokud vás bolí pod pravým žebrem a bolest vystřeluje k pravé lopatce, pozor, může to být žlučník. Jedná se o velmi silnou bolest, kterou doprovází pocení a zvracení. V pravém podžebří vás také mohou bolet játra. Co se týče levého podžebří, tam by se mohlo jednat o dráždivý tračník nebo vředy na žaludku či dvanáctníku. Nebo o poruchu sleziny.

5. Bolesti pod hrudní kostí

I tady může jít o vředovou chorobu žaludku, která vždy zmizí a pak se navrátí. Bolest střílí do levé lopatky, ramene i krku. Bolestí pod hrudní kostí se ale také projevují i nejrůznější onemocnění dýchací či kardiovaskulární soustavy.

Související články

Další články