Bez práce nejsou koláče. Jenže některá zaměstnání jsou vysoce riziková, aniž bychom si to uvědomovali. A ani za ty koláče možná nestojí.

1) Číšník

Pokud pracujete na place v restauraci nebo v baru, kde je povoleno kouření, riskujete rakovinu. Pasivní kouření patří k velice rizikovým faktorům.

2) Horník

Tito lidé jsou ohroženi především zánětem průdušek přes pneumokoniózu až po takzvanou černou plíci. Tyto chronické nemoci jsou způsobeny vdechováním uhelného prachu.

3) Autolakýrník

Látky zvané isokyanáty jsou běžnou příčinou vzniku astmatu a mnohdy také donutí lidi pracující v tomto odvětví k ukončení své profese.

4) Farmář a zemědělec

Pokud si myslíte, že práce na louce se senem a slámou je jednou z nejzdravějších, vyvedeme vás z omylu. Práce s úrodou a se zvířaty může vést k těžkému poškození plic. Opakované vdechování částic sena či obilí může způsobit zjizvení plicní tkáně. Velice nebezpečné jsou i spory plísní.

5) Kadeřník

Některé složky barev na vlasy mohou vyvolat astma. Obsahují navíc formaldehyd, který patří mezi známé kancerogeny. Drobné části vlasů také zanášejí plíce. Důležité je proto neustálé větrání a pečlivý úklid.