Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

5 nejčastějších důvodů pro zamítnutí půjčky

5 nejčastějších důvodů pro zamítnutí půjčky
Zdroj: Shutterstock
Chtěli byste si půjčit, ale bojíte se, že vám finanční společnost žádost zamítne? Představujeme vám 5 nejčastějších důvodů, které by mohly zamítnutí půjčky zapříčinit. Než tedy pošlete žádost, přečtěte si, jak byste mohli pohořet.

1. Nesplňujete 3 základní kritéria

Finanční společnosti si při žádosti o půjčku zpravidla ověřují tři základní podmínky – plnoletost, stálý příjem a bankovní účet. Banka však sleduje i další důležité skutečnosti, jako dluhy či exekuce, a proto se někdy proces schvalování opozdí o několik dní.

Tip! Jestliže už teď víte, že by vaši žádost o půjčku banka odmítla, ať už z jakéhokoliv důvodu, sjednejte si půjčku ihned u nebankovní společnosti. Právě u té máte větší jistotu ověření a schválení žádosti, třeba ještě v den jejího podání.

2. Máte záznam v registru dlužníků

Pokud žádáte o půjčku, měli byste mít splacené veškeré dosavadní úvěry a čistou platební morálku. Co to přesně znamená? Banky sledují, zda jste spolehliví plátci a nahlíží i do registru dlužníků. Registr odhalí nejen problémy s placením bankovních či nebankovních úvěrů, ale také potíže se splácením nájmu, energií, mobilního tarifu a dalších běžných výdajů. Do záznamů se vám dostávají i žádosti o bankovní i nebankovní úvěry, dokonce i ty neschválené. Informace v registrech zůstávají po dobu 4 let, přičemž neschválené žádosti tam zůstávají po dobu 1 roku.

3. Falešné údaje

O půjčku dnes můžete zažádat online kdykoliv a odkudkoliv. Je ale potřeba, abyste veškeré údaje pravdivě vyplnili a náležitě zkontrolovali. Zároveň je potřeba uvést správné kontaktní údaje. Pokud by se s vámi zástupce společnosti nemohl spojit, ať už kvůli špatně zadanému číslu nebo e-mailové adrese, může vám vaši žádost během několika dnů zrušit. Také není žádoucí, abyste si něco vyplňovali ke svému prospěchu, protože finanční společnosti si správnost vašich údajů náležitě ověří. Pokud by náhodou došli k tomu, že jste něco lživě doplnili, ihned vaši půjčku zamítnou.

4. Absence ručitele

Banky v některých případech vyžadují, abyste doložili záruku v podobě vlastního ručitele. Například při žádosti o vyšší úvěr, konkrétně třeba o hypotéku. Sehnat vlastního ručitele je pro vás finančně výhodné, ale i dost rizikové, pokud byste měli nakonec problémy s včasným splácením úvěru.

5. Jste v exekuci

Pokud aktuálně řešíte exekuce, je jisté, že vás banka neschválí jako spolehlivého plátce. V takových případech nejspíš není reálné přemýšlet o úvěru.

Co dělat se zamítnutím v bance? Pokud řešíte nenadálé výdaje, požádejte o menší půjčku. Nebo si vyberte spolehlivou nebankovní společnost, kde máte větší jistotu schválení a půjčku ihned na účtu. Hledejte ale pouze spolehlivé společnosti a vždy si pečlivě čtěte smluvní podmínky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy