Také si rádi dáváte nohu přes nohu, moc nevětráte nebo používáte sluchátka? Tak byste s tím měli urychleně přestat. Hazardujete totiž se svým zdravím. Podívejte se na 5 návyků, kterých byste se měli hodně rychle zbavit.

Sluchátka

Pokud se nacházíte na ulici, kde jezdí auta a autobusy a je tam tedy pořádně rušno, a máte na uších sluchátka, říkáte si o pořádný problém. Když je kolem vás hluk, sluchátka si totiž automaticky dáváte mnohem víc nahlas, abyste všechen ten rámus přehlušili.

Jenže nadměrné vibrace membrány ve sluchátku způsobí velký akustický tlak, a tím se příliš rozechvívají buňky ve vnitřním uchu. Ty trpí natolik, že se mohou i zničit. Horší než samotná sluchátka jsou pecky, které člověk cpe až do ucha a vyvíjí tak velký akustický tlak přímo na bubínek.

Noha přes nohu

Známe to snad každý. Když si v práci sednete ke stolu, automaticky si dáte nohu přes nohu. A v této pozici, samozřejmě se střídáním nohou, jste schopní vydržet skoro celý den. Takhle si ale zaděláváte na velký zdravotní problém. Když totiž překřížíte nohy, zatěžujete tak jednu stranu pánve a dochází k jejímu přešikmení a může vzniknout skolióza páteře.

Navíc si krátíte svaly dolních končetin. Jejich tahem se kyčelní kloub dostává do polohy, které se říká docentrovaná. Ta pak vede k zatěžování kloubu a vzniku různých bolestí třeba kolenou, kotníku nebo páteře. Pokud si překřížíte nohy, tak také způsobujete, že vám krev špatně proudí do dolních končetin.

Málo čerstvého vzduchu

Člověk stráví hodně času v uzavřených prostorách. A člověk dokonce zapomíná větrat nebo přísun čerstvého vzduchu omezuje na minimum. Ale tohle je špatně. Měli byste mít kolem sebe pořád čerstvý vzduch a otevírat okno, jak jen to půjde. Nedostatečné větrání je totiž hlavní příčinou chronických únavových syndromů. V místnosti totiž bez čerstvého vzduchu máte méně kyslíku a oxidu uhličitého. Člověk je pak unavený, pálí ho oči a špatně se soustředí.

Časté uklízení

Pořád uklízíte, vysáváte a máte hadr v ruce? Máte strach, aby se vaše dítě nedotklo žádné špíny nebo prachu? Tak byste s tím měli urychleně přestat. Bráníte totiž jeho imunitě, aby se správně rozvinula. Náš imunitní systém totiž potřebuje mikroby, aby na ně mohl reagovat. Takže pokud chcete mít zdravé a odolné dítě, neměli byste gruntovat každý den.

Pití perlivé vody

Ač se vám to možná nezdá, pití perlivé vody není úplně zdravé. Člověk by měl spíše pít vodu neperlivou. Při pití perlivých vod totiž vznikne v puse brnivý pocit, a tak se napijete pomaleji. A to znamená, že vypijete méně vody a myslíte si, že jste tak už žízeň uhasili. Jste pak dehydratovaní a je vám špatně, jenže nevíte proč. Navíc má perlivá voda diuretické vlastnosti, kvůli kterým chodíte častěji na toaletu. Perlivá voda může uškodit hlavně nemocným lidem, například kardiakům nebo diabetikům.