Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

5 mýtů o početí: Spermie nabudí kofein a ovulaci vyvolá orgasmus

Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Rodina a zdraví
Ženy mají v dnešní době mnohdy pocit, že na dítě mají spoustu času a není kam spěchat. Jakmile se však rozhodnou na potomkovi s partnerem začít pracovat, jsou schopny vyzkoušet všechno možné i nemožné. Často pak uvěří i různým babským radám a polopravdám a při honbě za vytouženým těhotenstvím se nechají zaslepit a opomenou podstatná fakta. Opravdu musíte dělat stojky po sexu a dosáhnout orgasmu? Jak to s magickým zrozením nového života ve skutečnosti je? Přinášíme několik častých mýtů!

Mýtus č. 1: Poloha svíce po sexu zvýší pravděpodobnost otěhotnění

Zdvižené končetiny by měly zabránit nechtěnému vytečení spermatu z pochvy a dopomoci tak početí. Přestože to teoreticky může znít jako dobrý nápad, jedná se o mýtus. Není totiž možné, aby se uvnitř ženy sperma nějakým způsobem hromadilo, takže jeho vytékání je naprosto normální a fyziologické. Nijak to navíc neovlivňuje šance na otěhotnění, protože 1 mililitr spermatu zdravého muže obsahuje až 50 milionů spermií. Jestliže se vám nedaří otěhotnět, určitě nemůžete hledat vinu ve špatné pozici, ale musíte navštívit lékaře.

Mýtus č. 2: Spermie před sexem nabudí kofein

Bohužel tato rada není příliš účinná a ve výsledku může spíše uškodit. Američtí odborníci totiž prokázali, že ačkoliv může kofein spermie zrychlovat, ve značné míře má také vliv na jejich silnou dezorientaci. Mužské buňky se tak po kofeinu často stanou natolik hyperaktivními, že jejich cesta k vajíčku nakonec vůbec neproběhne. Takže kafe si, pánové, dejte až po sexu, může se totiž stát, že vaše spermie zabloudí.

Mýtus č. 3: Ovulaci vyvolá silný orgasmus

Tato rada má však překážky už fyziologického rázu. Funkční vyvolávání ovulace u ženy není prokázáno, lidské tělo, a tím pádem ani ovulační cyklus, zkrátka nelze naprogramovat. Jestliže tedy žena otěhotní mimo ovulaci, kupříkladu těsně po menstruaci, zcela jistě se nejedná o důsledek umělého vyvolání ovulace vyvrcholením. Důvod je mnohem prozaičtější – vytrvalost mužských spermií. Mužské pohlavní buňky jsou totiž za příznivých podmínek velmi houževnaté a v těle ženy dovedou vyčkat po styku až pět či šest dní.

Mýtus č. 4: Žena musí dosáhnout orgasmu

Jistě, dosáhnout při sexu orgasmu je pro ženu skvělé, ale rozhodně to nemá vliv na případné šance na těhotenství. Proč si to tedy někteří myslí? Tento mýtus je založen na předpokladu, že při orgasmu dochází ke kontrakcím dělohy a tyto stahy tak pomáhají spermiím lépe docestovat až k uvolněnému vajíčku. Spermie jsou však schopné se pohybovat samy a nezávisle na těchto kontrakcích.

Mýtus č. 5: Když budete mít sex každý den, otěhotníte rychleji

Samozřejmě pokud dvojice chce, nic jí v takto časté frekvenci nebrání. Pravděpodobněji ale bude pár při takto častém snažení spíše frustrovaný, pokud se nepodaří dítě počít hned první měsíc. Mnohem důležitější je mít styk během plodného období ženy, tedy tři dny před ovulací a maximálně jeden den po ní. Musíte si však uvědomit, že nejde pouze o perfektní načasování, ale svoji úlohu zde hrají i další fyziologické faktory.

Související články

Další články