Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

5 let od smrti Alana Rickmana: Roli Severuse Snapea málem nedostal, přestože si ho vyžádala sama J. K. Rowling

Alan Rickman jako Severus Snape ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár. Svou nejslavnější roli málem nedostal.
Zdroj: Warner Brothers
VÝROČÍ ÚMRTÍ
Filmový svět si dnes připomíná smutné výročí. Je to totiž přesně pět let od chvíle, co do hereckého nebe odešel oblíbený Alan Rickman, který se proslavil mimo jiné jako Severus Snape ve filmové sérii o Harrym Potterovi. Přitom v tomto trháku původně neměl vůbec hrát.

Alan Rickman se narodil v únoru roku 1946 v Londýně. Měl i další tři sourozence, na které byla jejich máma dlouho sama. Rickmanův otec totiž zemřel na rakovinu, když Alanovi bylo pouhých osm let.

Alan Rickman ve Smrtonosné pasti

K herectví Rickman poprvé přičichl v rodném Londýně, kde získal první divadelní zkušenosti. Koketoval však taky s grafikou, kterou se tři roky živil v Soho. Od svých šestadvaceti let se ale nadobro živil jako herec.

Alan Rickman se začal objevovat v divadle i televizi, ale také rozhlase a dokonce se stal členem Královské shakespearovské společnosti. Držitel Zlatého glóbu, cen Emmy i ocenění BAFTA na sebe poprvé upoutal pozornost ve filmu Smrtonosná past, po kterém mu začaly přibývat i další velké role.

Alan Rickman jako Severus Snape

Rickman si tak zahrál ve snímcích, jako jsou Robin Hood Král zbojníků nebo Láska nebeská, nezapomenutelný je však především díky roli Severuse Snapea ze série o Harrym Potterovi Vše ale mohlo být úplně jinak.

Charismatický Rickman byl sice první volbou autorky knihy J. K. Rowling, jenže tvůrci filmu měli jiné plány – jejich přáním bylo do role Snapea obsadit Tima Rotha. Ten však jejich nabídku odmítl. „Lituji toho? Nevím, jestli někdy o věcech tímto způsobem přemýšlím. Kdybych to udělal, všechno by se změnilo. To je podstata náhodnosti života,“ uvedl Roth pro reddit.com.

Snapem se tak nakonec přeci jen stal Rickman, jenž v roli jedné z nejdůležitějších postav série zářil. „Bylo to velmi odlišné od toho, co jsem s postavou plánoval dělat já. A to je v pořádku,“ dodal Roth.

Rickmana zničila rakovina

Postavu profesora Snapea někteří nenáviděli, jiní ji ale zase milovali. Rickman ji zkrátka zahrál bravurně a získal si obrovský respekt filmového světa. Před pěti lety, 14. ledna roku 2016, ale oblíbený herec, po jehož boku řadu let stála jeho životní láska Rima Horton, bohužel zemřel. Osudnou se mu stala, stejně jako jeho otci, rakovina, která ho dokázala přemoct během jediného roku. Rickmanovi bylo 69 let.

Související články

Další články