Ve dnech od 11. do 13. dubna 1970 zažíval americký lid jedno z nejnapínavějších období. Vše bylo vysíláno živě, diváci byli přilepení na televizních obrazovkách a šlo o jednu z prvních televizně přenášených velkých událostí. Posádka Apollo 13 měla přistát na Měsíci, ale hned několik věcí se zvrtlo a posádka několik dní bojovala o život. A tohle je film právě o tom boji.

5. Dokonce i když víte, jak to dopadne, nedá vám film oddechnout

Ačkoli je historická skutečnost daná a víte, zda se astronauty podaří zachránit nebo ne (pokud to nevíte, raději nebudeme prozrazovat), přesto režisér Ron Howard dokázal, že je film neudržitelně napínavý. Dokáže budovat napětí dokonce i v takových místech, ve kterých byste to absolutně nečekali.

4. Občas dostanete pocit, jako byste sledovali dokument

To je vlastně největší chvála, kterou může dostat film podle skutečné události. Přestřihávání mezi řídícím střediskem NASA v Houstonu a vesmírnou lodí po chvíli navodí pocit, že sledujete skutečné lidi ve skutečných situacích. Což jenom přidá k tomu, že budete mít okousané všechny nehty na rukou.

3. Skvělé herecké výkony

Tom Hanks tady sice nemá tolik prostoru na předvádění jako ve Philadelphii nebo ve Forrestovi Gumpovi, ale právě to, že nikdo z herců úplně nevyniká, dodává Apollu 13 punc realističnosti. Všichni totiž působí přirozeně, a to tak, že po chvíli úplně zapomenete, že sledujete velké hollywoodské hvězdy. Budete mít pocit, že vidíte skutečné lidi ve skutečných situacích.

2. Na svou dobu měl film neuvěřitelné triky

Jasně, v Gravitaci také byli herci ve vesmíru ve stavu beztíže, ale to jen díky tomu, co dnes všechno dokážou počítačové triky. Apollo 13 je z roku 1995, kdy ještě možnosti počítačových triků nebyly na takové úrovni. Tak jak udělali filmaři stav beztíže? Prostě natáčeli ve stavu beztíže! Ve speciálním letadle, jež vždy asi na 20 sekund bylo schopno stav beztíže provést, a po těchto malých úsecích natáčeli všechny vesmírné pasáže. Muselo to dát obrovskou práci.

1. Kvůli větě: „Houstone, máme problém.“

Určitě ji znáte, ale věděli jste, že ji proslavil právě tenhle film?!