Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

5 fotbalistů, na které bude Česko nejvíce spoléhat na EURU 2020

Zdroj: archiv T. Vaclíka, archiv P. Schicka
+ Dalších 6 fotografií
euro 2020
Chvíli to vypadalo na pořádné drama, česká fotbalová reprezentace ale nakonec svou kvalifikační pouť zvládla a dostala se na EURO, které se od 12. června do 12. července bude hrát ve dvanácti různých evropských městech. Kteří hráči budou u toho?

Trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý moc neexperimentuje a spoléhá na hráče, kterým věří. Do konečné nominace na EURO, kde Češi potkají silné Angličany či úřadující vicemistry světa z Chorvatska, zbývá ještě hodně času, už teď je ale víceméně jasné, na které hráče bude český tým spoléhat. Toto jsou oni.

Tomáš Vaclík

V reprezentaci nedávno sváděl boj o post brankářské jedničky s Jiřím Pavlenkou. Tomáš Vaclík z něj ale vzešel jako vítěz a v kvalifikaci si spolehlivými výkony uhájil flek mezi třemi tyčemi. Po konci Petra Čecha se ihned stal reprezentačním gólmanem číslo jedna a ze všech současných brankářů má v národním týmu nejvíc zkušeností. Spolehlivé výkony předvádí i v Seville, se kterou drží čtvrté místo ve španělské La Lize. Na velkém mezinárodním turnaji však třicetiletého rodáka z Ostravy čeká premiéra.

Ondřej Čelůstka

Je otázkou, jak trenér Šilhavý poskládá obranné kvarteto. Budou na krajích Pavel Kadeřábek s Filipem Novákem, nebo je zastoupí slávistické duo Vladimír Coufal – Jan Bořil? Otazníkem je také obsazení jednoho místa ve středu obrany, to druhé však patří Ondřeji Čelůstkovi. Třicetiletý stoper, který je od roku 2015 hráčem tureckého Antalyasporu, byl v reprezentaci dlouho přehlížený, Šilhavý z něj ale udělal pilíř zadních řad a Čelůstka se mu odvděčil spolehlivými výkony. V kvalifikaci jako jeden ze dvou českých hráčů nevynechal ani minutu. Jeho účast na EURU může ohrozit jen případné zranění.

Tomáš Souček

Druhým hráčem, který v kvalifikaci odehrál kompletní porci 720 minut, byl Tomáš Souček. Čtyřiadvacetiletý záložník, jenž je přesný v defenzivě a navíc je i hodně produktivní, vyzrál v oporu národního týmu a stejně klíčovou roli plní i ve Slavii, které na něj přišlo už několik zajímavých zahraničních nabídek. V létě za něj Dynamo Moskva nabízelo zhruba půl miliardy korun, vedení sešívaných ale svou oporu nepustilo. Souček ve středu kýval na angažmá ve West Ham United Byl to dobrý krok?

Alex Král

Zatímco Souček v létě ruskému vábení odolal, jeho tehdejší spoluhráč ze Slavie Alex Král odešel za více než 300 milionů korun do Spartaku Moskva, čímž se postaral o druhý nejdražší přestup v historii české fotbalové ligy. V reprezentaci sice debutoval teprve před necelým rokem a na kontě má pouhých devět startů, ovšem už teď patří k oporám národního týmu. Jednadvacetiletý defenzivní záložník umí i nebezpečně zaútočit, o čemž přesvědčil v klíčovém kvalifikačním zápase proti Kosovu, kde jeden gól dal a ten rozhodující pro Ondřeje Čelůstku připravil. Pro reprezentaci je důležité, aby i nadále pravidelně nastupoval ve svém klubu. Ať už ve Spartaku, nebo v anglické Premier League, kde jej prý vážně sledují.

Patrik Schick

Měl by být hlavní zbraní českého týmu. Ten totiž od dob Milana Baroše neměl útočníka, který by pro obrany soupeřů znamenal takové nebezpečí, jaké představuje Patrik Schick, jenž v šesti kvalifikačních zápasech vstřelil čtyři góly. Je však klíčové, aby zůstal zdravý a aby ho další zdravotní problémy míjely velkým obloukem. V Lipsku, kam přišel na hostování z utrápeného angažmá v AS Řím, se v závěru podzimu dostal do skvělé pohody. Pokud si ji udrží, může na EURU zazářit.

Související články

Další články