Je Silvestr, píše se rok 2004 a na 13. policejní okrsek je přivezena skupinka vězňů, mezi nimiž je i jeden velmi důležitý. Jmenuje se Marlon Bishop, hraje ho Laurence Fishburne, a býval to mafián, který se teď rozhodl proti svým bývalým parťákům svědčit. Což se samozřejmě moc nelíbí těm bývalým parťákům, kteří se ho rozhodnou přímo na policejním okrsku zlikvidovat. Spolu se všemi dalšími lidmi, kteří tam jsou. Policii tedy nezbývá nic jiného než se spojit s ostatními vězni a pokusit se útok přesily přežít. Jak se dá očekávat, nastane masakr!

1. Je to v podstatě zpracování starého westernového té­matu

Jedno místo obklíčené nepřáteli, které musíte porazit, abyste přežili. Přepadení 13. okrsku je stejnojmenný remake filmu Johna Carpentera z roku 1976, který natočil ještě před svým slavným Halloweenem, ale docela klidně může jít o volný remake klasických westernových filmů, kde jdou malá městečka a brání se přepadení banditů. Francouzský režisér vzal tohle téma, přidal pár zvratů a vytvořil skutečnou lahůdku pro fanoušky akčního žánru se skvělými hereckými výkony.

2. Je to jedna velká akce, ale se senzačními postavami

Když vám v akčním filmu hrají takoví herci jako Ethan Hawke, Laurence Fishburne, Gabriel Byrne nebo Maria Bello, dá se předpokládat, že se tu nebude jenom dvě hodiny střílet, krvácet a křičet. Ačkoli má film dost zběsilé tempo, stíhá díky skvělým hercům také trochu vykreslovat postavy. Jasně, Gabriel Byrne nemá jako záporák moc možností se svou postavou si pohrát, ale Laurence Fishburne hraje jednoho z nejzajímavějších záporáků vůbec, Ethan Hawke, závislý na chlastu a prášcích, je standardně výborný, Maria Bello je sexy, i když nechce.

3. Nejlepší jsou ale vedlejší postavy, kteří si zaslouží vlastní film!

Zejména mluvíme o Johnovi Leguizamovi, který tu hraje feťáčka, co si najde pro každou příležitost něco extrémně nevhodného, co říct, a Dreu de Matteo, která tu hraje sekretářku v síťových punčochách, co si řekla, že na Nový rok přestává kouřit a souložit se zlými hochy. Podle popisu nezní zajímavě, ale počkejte si… Jen si počkejte.

4. Akce, ach ta akce

Režisérem je Francouz Jean-François Richet, který ve své rodné zemi produkuje alba hiphopových umělců, ale v Hollywoodu se dostal k režii filmů. Přepadení 13. okrsku natáčí jako béčko, nijak neskrývá to, že jde vlastně o béčko, ale dodává mu senzační atmosféru, dokáže vybudovat strach a natočit zajímavou akci.

5. Ano, je to béčko a nestydí se za to!

Příběh je střelený a film má obrovské logické díry (Laurence Fishburne třeba na tomto okrsku skončí v podstatě náhodou, ale všichni ti gangsteři přesně vědí, na jaký okrsek zaútočit?), ale to jsou věci, které k béčkovému žánru patří a nikdo se nesnaží skrývat, co je tohle zač – prostě jenom akční zábava! Ale s dobrými herci, režií a tempem, díky kterému vám ty téměř dvě hodiny utečou jako voda!