1. Je tam krásně!

Jako by každý muslim měl jednou za život navštívit Mekku, žádný Čech by si neměl odpustit návštěvu Karlových Varů. Tohle městečko ležící převážně v údolí má svoje obrovské kouzlo, které je při festivalu ještě párkrát znásobené. Každý kout městečka, které jindy patří Číňanům a Rusům, se na necelé dva týdny promění ve filmovou velmoc.

Celebrity v róbách se tu potkávají se študáky v žabkách a s krosnami na zádech a všichni se tu mají tak nějak pospolitě moc dobře.

Dlouhodobá předpověď počasí navíc naznačuje, že by mělo být po celou dobu festivalu kolem velmi rozumných dvaceti stupňů. A kdyby se meteorologové náhodou spletli, znalci vám potvrdí, že tady se dají v pohodě přežít i vedra.

Kdyby vás už omrzely filmy, v okolí je tak nádherně, že hlavně milovníci túr si přijdou na své.

2. Pražákům by bylo v hlavním městě smutno

Obyvatelé matičky Prahy by měli přesun do festivalového kolbiště zvážit obzvlášť důkladně.

Těch prvních pár dnů v červenci to vypadá, jako by metropole vymřela a jako by se každý, kdo něco znamená, přestěhoval do Varů. Kdo se nechce cítit opuštěně, tam proto musí taky!

3. Skvěle se tu paří

I sebeukázněnější lidé se na festivalu odváží a za řadu dní toho moc nenaspí. Ne, že by se všichni denně zlískávali jako slívy, prostě duch akce je silnější než spánek. A potkáte tu kromě „ksichtů“ i řadu obyčejných lidí, s kterými byste se jindy a jinde setkat nemohli. To se pak leckteré debaty protáhnou klidně do rána…

4. Přijede hvězda Shawshanku

Sběratelé podpisů mají už jistě sbaleno, protože i tentokrát, tak jako každý rok, se Jiřímu Bartoškovi a jeho crew podařilo na festival pozvat luxusní jména.

Hlavní hvězdou bude bezesporu Tim Robbins, hrdina možná nejlepšího filmu světové historie Vykoupení z věznice Shawshank.

Kromě něj přijedou i luxusní kočičky Thomasin Harcourt McKenzie nebo Anna Paquin, režiséři Terry Gilliam a Stephen Moyer.

5. A mimochodem: Dávají tam filmy!

Žádný filmový fanatik by si takovou příležitost, totiž vidět některé snímky třeba i s půlročním předstihem před oficiální premiérou v kinech, ujít nenechal. A soudě podle toho, co organizátoři zatím oznámili na svých webovkách, budou diváky i tentokrát fascinovat výborné bijáky!