Dobrý film s Nicolasem Cagem?

Inu, to se zase tak často nevidí a je to něco jako událost!

Obchodník se smrtí vychází ze skutečnosti a vypráví o pozoruhodných výkonech obchodníka se zbraněmi Yuriho (Jurije) Orlova (toho hraje Nicolas Cage), který se pohyboval v nejnebezpeč­nějších válečných zónách, hravě unikal před Interpolem a v kapse měl spoustu nejznámějších světových diktátorů.

A tohle je jeho šílený příběh.

1. Nicolas Cage tu vážně skvěle hraje

Čas od času, není to moc obvyklé a neměl by si na to člověk zvykat, se stane, že Nicolasovi Cageovi nějaká role padne tak dobře, že začne skutečně dobře hrát. Jsou to ty momenty, kdy si člověk vzpomene, proč se z něj nakonec opravdu stal slavný hollywoodský herec, a tohle je jeden z nich.

2. Je to nečekaně dost mrazivá komedie

Vlastně podobně jako Vlk z Wall Street vyprávěl o vážných věcech v mnoha scénách poměrně komicky, Obchodník se smrtí začíná sice scénou, ve které vidíme proces výroby kulky, její prodej a distribuci až do momentu, kdy proletí hlavou malého chlapce, ale jde vlastně také o komedii. Dost mrazivou, temnou a mnohdy nepříjemnou, ale přesto jde o komedii. Svým způsobem.

3. Je tam spousta nesmrtelných hlášek

Vyprávění o sovětské AK-47 jako „o skutečné zbrani masového ničení“ nebo o tom, že „zbraně, které prodám, zabíjejí mnohem méně lidí než cigarety a alkohol“, by se daly tesat do kamene a tenhle film je jich plný. Tak se prostě pozná opravdu prvotřídní scénář.

4. Ani na vteřinu se nezastavíte

Film se neustále žene kupředu videoklipovou rychlostí a nedá vám ani chvilku na oddech (takže ještě že tu máme ty reklamy, ne?). Co je na tom nejlepší? Nikdy netušíte, jakým směrem se ten film bude ubírat, takže se nikdy nemůžete ani v nejmenším začít nudit.

5. Předobraz Yuriho Orlova můžete potkat v Karlových Varech

Hlavní postava tohoto filmu vychází z kombinace životních příběhů několika skutečných obchodníků se zbraněmi, zejména z Viktora Bouta, který byl již zatčen, ale druhý známý obchodník se zbraněmi se stále ukrývá. Nějakou dobu byl v Sýrii a nyní se spekuluje, že přebývá v Karlových Varech. Takže když tam bude někdo podezřele podobný Nicolasi Cageovi…