Móda tzv. selfie došla po roce i k nám, ale české (pseudo)celebrity si s ní absolutně nevědí rady. Tady je 5 důvodů, proč tak často selhávají.

1. Selfie má fotit celebrita

Největší problém. Nudnou selfie, víceméně o ho**u, pošle do světa někdo absolutně neznámý, typu moderátor Volejte Věštce na Óčku, který viděl v Blesku, že Kim se ráno cvakla v posteli se svým černochohiphoperem, a tak se cvakne hnusný, smradlavý a rozespalý se svým psem a dá to na Facebook. Podobně se chovají slavomanští novináři a další, kdo by měli o celebritách především informovat, a ne si na ně hrát.

2. Selfie má pobavit, ne informovat kdo s kým

Smyslem selfie je zaujmout, nikoli prudit. Hollywoodské hvězdy se proto fotí třeba nenalíčené nebo v nezvyklých situacích, zatímco česká Mařena se cvakne nad ránem s nějakým dalším déčkovým chudákem doufajíc, že si toho jednak všimnou novináři, a pak také, že vytočí ostatní déčkové slepice, které po dotyčném také lační. Vrcholem podobných snah bývá, že se žádné médium (dokonce ani denikip.cz nebo vipstory.cz) nečapne a zoufalka tak ještě ten samý den otravuje na Facebooku s dalším selfíčkem.

3. Necelebritní selfie nemohou zachraňovat další necelebrity

Nejsmutnější bývají polocelebrity, případně slavomani z řad novinářů, kteří se na selfie obklopí skutečnými hvězdami a těší se na ohlas, který vypadá tak, že jediný, kdo o tom napíše, je web, pro který pracují. Opět připomínáme, že na celebritní selfie má být celebrita a že slovo selfie přímo svým původem odkazuje na to, že fotka má být „your self“, tedy vaše, ne že na ní jste vy a za vámi pět slavných chudáků, které jste odchytli u vstupu do VIPu, aby se s vámi cvakli, než půjdou oni dovnitř a vy po hádce s hosteskami nad guestlistem zpátky na chodník, kam patříte, postovat své selfíčko se slavnými kámoši na Facebook.

4. Ze selfie nesmí čišet kalkul

Řada celebrit už se ani netváří, že selfie fotí prostě proto, že je to selfie, ale nejenže zoufalou fotkou sama sebe s bazénem v pozadí dává rovnou najevo, že to je určené Super.cz, a ne fanouškům, ale některé celebrity (zdravíme jistou moderátorku Snídaně s Novou) rovnou posílají padesát selfíček z golfu přímo do mobilů spřátelených novinářek a ani se nezdržují tím dát je na Facebook, aby se alespoň dalo předstírat, že to fotily pro fanoušky, a ne do bulváru.

5. Selfie nesmí být trapná na první pohled

Největší chyby při pořizování selfie jsou jasné a stejně je české hvězdičky pořád dělají. Předně je dobré čumět do místa, kde je čočka, ne na display. Dále je pochopitelné, že fotku je třeba ořezat, když se vám do selfíčka připlete (po vás) nějaká další nula, a dále si všimněte, že není nic trapnějšího než se dělat hezčí, než jste, naopak je veselé a atraktivnější pro média vyfotit se bez make-upu, když jsou na vás lidé zvyklí jen s líčením a vy jste přitom v soukromí zrůda, a naopak. Je dobré si uvědomit, že selfíčko vás má zatraktivnit, zatímco české hvězdy se při jeho pořízení buďto ztrapní částečně, anebo úplně!