Kdysi dávno byl ostrov Svatý Martin takový zapomenutý ráj na zemi, nebývalo tam moc lidí, na plážích jste byli sami a vlastně to byla jedna z nejluxusnějších destinací právě pro svoji izolovanost.

Jenže pokrok nezastavíš a místo na lodi se tam lidé potřebovali dostat rychleji a ve větším množství, a proto tam začala létat velká dopravní letadla. A jelikož má celý ostrov na délku asi patnáct centimetrů, vypadá podle toho taky přistávací ranvej.

Piloti musí začít klesat už velmi brzy, jinak hrozí, že by dráhu přeletěli a skončili někomu v obýváku. Svatý Martin se proto paradoxně stal jedním z nejatraktiv­nějších míst na zemi právě pro tuhle specialitku.

Dráha začíná (nebo končí, jak se to vezme) na pláži Maho, která je obsazená do posledního místa, jelikož dopravní boeingy a airbusy létají nad ní tak nízko, že máte pocit, že stačí jen zvednout ruku či ji vystrčit z vody a dotknete se podvozku.

Šílení turisté nedbají ani oplocení u ranveje a věší se na něj, aby zažili pocit nechat se odfouknout motory. Že přitom pravidelně dochází k nějakým lehčím zraněním, to vám snad ani nemusíme říkat…