Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

5 chyb, které zlikvidovaly Arenbergera: Podivné kšefty, střet zájmů a zatajené miliony

5 chyb, které zlikvidovaly Arenbergera: Podivné kšefty, střet zájmů a zatajené miliony
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
+ Další fotografie
ANALÝZA

Petr Arenberger se na postu ministra zdravotnictví ani neohřál a už si musí zase balit fidlátka. I když premiér se to snaží zdůvodňovat mediálním lynčem a tlakem na profesorovu rodinu, vaz tomuto ministrovi spíše zlomila řada kauz. Co pohřbilo Arenbergerovu zářnou vládní kariéru?

Konec vládní kariéry

Podle mnohých byl Petr Arenberger do funkce ministra zdravotnictví "instalovaný" z důvodu, že je to velký sympaťák, umí mluvit a měl mít za úkol pomoci Babišovi a jeho hnutí ANO zvrátit nepříznivě vypadající předvolební čísla. Zkrátka vyhrát volby.

Jenže téměř od prvního dne v úřadu na něj vyplouvaly podivnosti, které ho v očích veřejnosti pořádně znedůvěryhodnily. Premiér Andrej Babiš sice některé věci oficiálně bagatelizoval, nicméně mnoho lidí nevěří tomu, že by nakonec skutečným impulsem pro ministrův konec bylo cokoli jiného než vyhazov jeho vládním šéfem.

Co tedy Petru Arenbergerovi ublížilo a co on sám označil za nepravdivé kauzy, za něž by se mu novináři měli omluvit?

1. Děravé majetkové přiznání

Coby exředitel nemocnice Královské Vinohrady v květnu 2021 odevzdal daňové přiznání za předchozí rok. Uvedl v něm, že vlastní zhruba šedesát bytů, budov, zahrad a dalších pozemků a že jako podnikatel vydělal 30 milionů korun.

Přitom o rok dříve podle přiznání vlastnil pouhých pět nemovitých věcí a neuvedl podíly ve firmách a příjmy z podnikání, čímž na sebe upoutal pozornost investigativních novinářů Seznam Zpráv, kteří nelenili a vystavili mu účet. Jako by měl ministr děravou paměť a z roku na rok si vzpomněl na řadu nemovitostí a výdělků, které dříve „opomněl“. Že by si člověk s jeho výdělky neuměl zařídit kvalitní účetní firmu, která by daňová a majetková přiznání zpracovala kvalitně a chyby pohlídala, jak naznačoval předseda vlády, tomu věří málokdo.

2. Zatajené desítky milionů

V daňových přiznáních chyběla i informace o tom, že už 26 let vlastní společnost Sanatorium profesora Arenbergera, která pro farmaceutické firmy provádí studie nových léků, za což inkasovala už desítky milionů korun. Ve své ordinaci prováděl klinické testy léčiv. Ještě 6. května tvrdil, že na tom nic nevydělal, což se ukázalo jako nepravda.

3. Střet zájmů

Když se Arenberger dostal na post ministra zdravotnictví, žurnalisté varovali před tím, že v nové funkci coby exředitel nemocnice a také šéf odborné dermatologické společnosti, jež má vliv na rozhodování zdravotních pojišťoven, může být ve střetu zájmů. Zároveň působil v několika dermatologických firmách. Střet zájmů sám ohlásil až několik týdnů poté, co se tématem začaly zabývat přední české redakce.

4. Kšeft s vlastním špitálem

Jednu ze svých nemovitostí odcházející ministr pronajímá pro archiv vinohradské nemocnice, které přitom sám šéfoval. Za posledních šest let takto inkasoval šest milionů korun. To také vzbudilo bouři nevole.

5. Ignoroval bezpečnostní prověrku

Podle zákona platícího od roku 2019 musí mít ředitelé státních nemocnic bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné. Je to z toho důvodu, že mají obří rozpočty a zadávají zakázky někdy i v miliardách korun. Jde tedy o citlivé posty. Deník N uvedl, že 14 ředitelů z patnácti o prověrku požádalo, jediný Arenberger nikoli. Končící šéf zdravotnictví se vymluvil na loňský nástup covidu a na to, že žil v přesvědčení, že taková povinnost vlastně neplatí. Je otázka, zda by ale takový člověk vlastně měl šéfovat státem řízené nemocnici.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy