Cuba Libre

Letní pohodičku si nemůžete vychutnat, aniž byste si dali pár Cuba Libre. Klasika, víme, známe, viděli jsme, pili jsme. Říká se, že nápoj vznikl v roce 1900, kdy oslavovali američtí vojáci svůj úspěch v osvobozování Kuby v místním baru a kapitán si nechal připravit nápoj, který obsahoval kolu, rum, kousek limetky a samozřejmě led. Slavilo to takový úspěch, že vzniklo Cuba Libre, v překladu Svobodná Kuba.

50 ml kubánského rumu Havana Club Añejo 3 Años

5 ml čerstvé limetkové šťávy

100 ml koly

1 limetka na ozdobu

A je hotovo!

Ledové Daiquiri

Daiquiri je hodně boží osvěžující letní drink, který si dnes můžeme užívat díky americkému důlnímu inženýrovi Jenningu Coxovi, jenž vymyslel tento míchaný nápoj v roce 1896. Daiquiri je název kubánské pláže poblíž města Santiaga, kam se Cox dostal za španělsko-americké války.

Suroviny:

50 ml kubánského rumu Havana Club Añejo 3 Años

25 ml čerstvé limetkové šťávy

20 ml cukrového sirupu

5 ml likéru Maraschino

Všechno smíchat, promixovat podle návodu na videu a pak už jenom nohy nahoru a vychutnávat si osvěžující ledové Daiquiri!

Mojito

Tradiční kubánský koktejl patří k nejznámějším a rovněž nejoblíbenějším drinkům jak u nás, tak po celém světě. Snad žádná party se bez něj neobejde. Nápoje podobné mojitu jsou známy již koncem 16. století! K tomu, abyste si ho připravili doma, potřebujete následující suroviny:

50 ml kubánského rumu Havana Club Añejo 3 Años

20 ml čerstvé limetkové šťávy

hrst mátových lístků

2 lžičky cukru (cca 10 ml)

trochu vody

Mojito je na světě!

Hemingway

Na Ernesta Hemingwaye si možná ještě vzpomenete. Ve škole vám ho do hlavy vtloukali jako autora novely Stařec a moře nebo románů Komu zvoní hrana. Hemingway měl rád nápoje velmi suché, a protože závěr života strávil Hemingway na ostrově Kuba, je logické, že na jeho počest tam vznikl také tento drink.

50 ml kubánského rumu Havana Club Añejo 3 Años

25 ml čerstvé grapefruitové šťávy

20 ml čerstvé limetkové šťávy

5 ml likéru Maraschino

10 ml cukrového sirupu

Ne všichni z vás se už s koktejlem Hemingway asi setkali. Je to proto, že u nás není až tolik známý. Řekněme si však upřímně, předešlými, profláknutými koktejly návštěvu sice potěšíte, ale rozhodně nepřekvapíte. Zato u Hemingwaye máte dost velkou šanci, že budete první, kdo jí ho naservíruje!

Saoco

Perlička na závěr, kterou se vsadíme, že jste neochutnali ani vy. Přitom jde o tak dobrý koktejl!

50 ml kubánského rumu Havana Club Añejo 3 Años

50 ml vody

100 ml kokosového mléka

Saoco byl původně drink kubánských otroků, ale to už je dnes dávno zapomenuto!