Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

4635 nakažených za sobotu! Jde o rekordní číslo za víkendový den

4635 nakažených za sobotu! Jde o rekordní číslo za víkendový den
Zdroj: Pixabay.com
Koronavirus
Za sobotu laboratoře odhalily přes 4 tisíce nakažených koronavirem. Číslo je sice výrazně nižší než v pátek, i tak se ale jedná o nejvyšší víkendový nárůst. Protože se situace stále zhoršuje, je dost možné, že Česko čeká lockdown neboli kompletní vypnutí ekonomiky.

V sobotu přibylo v České republice 4635 potvrzených případů nemoci covid-19 Je to sice o skoro čtyři tisíce nakažených méně než v rekordní pátek, jde ale nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se méně testuje, a celkově pátý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie. V nemocnicích bylo 2085 pacientů s covidem, z toho 408 ve vážném stavu. V sobotu zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 22 lidí, celkový počet úmrtí se tak zvýšil na 948. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nakažených přibývá

Od 1. března, kde se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo už víc než 114 000 lidí, aktuálně je nakažených přes 58 000. Nejvyšší denní přírůstek zaznamenalo Česko tento pátek, kdy přibylo 8615 nakažených. Ve středu a ve čtvrtek přesáhl přírůstek pětitisícovou hranici. Víkendový rekord dosud držela minulá sobota 3. října s 2555 případy. Údaje o počtu sobotních testů či aktuálně hospitalizovaných zveřejní ministerstvo večer. V sobotu tým Chytré karantény vyzýval lidi k tomu, aby i přes nepřízeň počasí chodili na testy, nepřišli podle něj totiž ani objednaní.

I když většina nakažených má mírný průběh nemoci nebo je úplně bez příznaků, výrazně roste počet hospitalizovaných a pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Jsou obavy, zda při dalším strmém nárůstu zdravotnický systém situaci zvládne, ať už jde o speciální lůžka a přístroje pro vážně nemocné, nebo o personál. Strmě narůstá i počet zemřelých s covidem. Za tento týden přibylo do statistik zatím 187 úmrtí, nejvíc obětí - 44 - bylo ve středu, v pátek 42.

Nejvíce se covid-19 v poslední době šíří na Náchodsku. Za uplynulých sedm dní tam bylo zaznamenáno asi 558 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst má Uherskohradišťsko s 510 případy na 100 000 obyvatel, více než 400 nově nakažených má Příbramsko a Zlínsko.

Lockdown

Vláda kvůli zhoršující se epidemické situace vyhlásila nouzový stav a zavedla řadu omezení, která se podle všeho znovu zpřísní. Protože se situace stále zhoršuje a čísla rapidně přibývají, je ve hře i kompletní vypnutí ekonomiky.

Hrozí celkové uzavření země podobně jako na jaře. Rozhodnout by vláda měla asi po víkendu na základě názoru epidemiologů, s nimiž situaci v sobotu večer konzultoval ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ministr zdravotnictví stejně jako premiér Andrej Babiš se k lockdownu přiklánějí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy